Rusya’da 2 Bin 718 Bitcoin’lik Rüşvet Davasında Tutuklama Kararı

Bitcoin Haber

Moskova’da bir mahkeme, başkentin Tverskoy bölgesinin eski üst düzey müfettişi Dmitry Gubin hakkında 74.45 milyon dolar değerinde 2 bin 718 Bitcoin rüşvet aldığı iddiasıyla tutuklama kararı verdi. Gubin, büyük ölçekli yolsuzluk yapmak ve resmi yetkilerini ihlal etmekle suçlanıyor. Gubin’in ülkeden kaçtığına dair şüpheler, uluslararası kolluk kuvvetlerinin tutuklama kararı çıkarmasına neden oldu. Skandalın merkezinde, Tverskoy Bölge Komitesi’nin eski soruşturma bölümü başkanı Marat Tambiev bulunuyor.

Müfettişler, şüphelilerin ceza davalarıyla bağlantılı kişilerden rüşvet alan bir suç örgütü kurduklarına inanıyor. En dikkat çeken rüşvet akışı, Aralık 2021’de “Infraud Organization” adlı hacker grubunun 2 bin 718.6 BTC transfer etmesiydi. Temmuz ayında bir mahkeme, Tambiev’in bin 32 BTC’sine el koydu ve devlet geliri olarak hazineye devretti. Tambiev’in, “Emeklilik” olarak etiketlenmiş bir klasörde gizlenmiş iki kripto para hesabının erişim kodları bulundu.

Müfettişler, suçlananların hacker cüzdan adreslerindeki 5 bin 212 BTC’nin kasıtlı olarak gizlendiklerini iddia ediyor. Bu durumda, hesapta olmayan ve kayıp olan kripto paralarla ilgili endişeler oluştu. Devlet Avukatı Vadim Bagaturia, rüşvet davasında 654 BTC’nin açıklanamaz yokluğuna dikkat çekti. Bagaturia, Tambiev’in bilgisayarındaki el yazısı notların analizi sırasında tespit edilen çeşitli tutarsızlıkların, sunulan kanıtların güvenilirliği konusunda soru işaretleri yarattığını belirtti. Bu gelişmeler, kripto para ile ilgili rüşvet ve yolsuzluk iddialarının dünya genelinde artmaya devam ettiğini gösteriyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Piyasasında Son Durum: Bitcoin, Ethereum ve Altcoinler

Sonraki Haber

Bitcoin, XRP ve Polygon İşlem Hacmi Rekorları Kırdı

İlgili Haberler