Rusya, Yaptırımlardan Kripto Para ile Kaçabilir Mi? Ukrayna Harekete Geçti!

Fatih Uçar

Ukrayna, Kremlin’i ve müttefiklerini finansal olarak izole etmek için artan çabalardan kaçmaya çalışan kripto meraklısı Rus politikacıların önünü kesmeye çalışıyor. Cumartesi günü, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, Rus ve Beyaz Rusyalı politikacılar tarafından tutulan kripto cüzdanları hakkında bilgi istedi. “Savaş suçlarının peşine düşülmeli ve cezalandırılmalıdır!” dedi.

Rusya ve Kripto Paralar

Fedorov’un adresleri topladığını söylediği Ukraynalı Avukat Artem Afian, Bakanın amacının “Rus politikacıların kripto kullanmasını ve yaptırımlardan kaçınmasını durdurmak” olduğunu söyledi. Rusya, SWIFT uluslararası bankacılık sisteminden atılırsa bu özellikle önemli hale gelecek, dedi.

Afian, Telegram aracılığıyla yaptığı açıklamada, Rusya bağlantılı cüzdan adreslerinin devlet yaptırım dairelerine, kripto para borsalarına ve kripto izleme şirketi Chainalysis’e bildirileceğini söyledi. Bunu yapmak, mimlenmiş adreslerin para çekmesini zorlaştırabilir.

Chainalysis‘in bir temsilcisi, Ukrayna hükümetiyle yapılan görüşmeler hakkında yorum yapmadı. Şirket, Cuma günü geç saatlerde tweet attı.

“Chainalysis, Rus aktörler tarafından kripto tabanlı yaptırımlardan kaçınmanın zincir üzerindeki göstergelerini izliyor. Hükümetteki ortaklarımızı ilgili herhangi bir faaliyet konusunda uyaracağız ve mümkün olduğunda kamuya açık güncellemeler sağlayacağız”.

Şirket, ruble-kripto işlem çiftlerinin işgale giden günlerden bu yana günlük hacimde yaklaşık dokuz kat artış gördüğünü söyledi. Bunun Rus vatandaşlarının “birikimlerini korumaya çalışmasının” bir sonucu olduğunu ve mutlaka suç faaliyeti olmadığını öne sürdü. Chainalysis, Ukrayna grivnası-kripto işlem çiftlerinin hacimde benzer bir artış yaşadığını söyledi.

Küresel Yaptırımlar ve Kripto Para

İran uzun süredir yaptırımlara karşı kripto paraları kullanıyor. Küresel ödeme sisteminden dışlanan İran, ülkedeki şirketlere uluslararası ödemelerde Bitcoin kullanma izni vermişti. Daha sonrasında bu izin “ülkede üretilen Bitcoin’ler” şeklinde daraltıldı. Yani İran resmi olarak kripto para madenciliğine sıcak bakıyor ve yaptırımlardan kurtulmak için ihracat/ithalat süreçlerinde kullanımını mümkün hale getiriyor.

Rusya günler içinde birçok yaptırımla karşı karşıya kaldı. Siyasilerin varlıkları donduruldu, ülkenin en büyük 4 bankası swift dışına atıldı. Tüm bunlara ek olarak ülkedeki Putin’e yakın zenginlerin varlıklarının dondurulması da gündemde. En azından bazı zenginlerin bu riski azaltmak için OTC masaları gibi alternatiflerden kriz durumları için bir miktar kripto para stoklaması mümkün görünüyor. Fakat Rusya’nın tok yekun kripto paralara akın etmesine pek ihtimal verilmiyor. Bu senaryoda kripto paralar politize olacak ve topluluk daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya gelecek.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum (ETH) Önemli Bir Kilometre Taşını Geride Bırakıyor!

Sonraki Haber

Kripto Paralar ve Bitcoin Yeni Haftaya Nasıl Başladı?

İlgili Haberler