Rusya’dan Kripto Paralar Adına Pozitif Hamle

İlayda Peker

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı (RECD), bölgedeki Bitcoin madenciliği faaliyetlerine ilişkin vergilerin önemli bir yüzdesini geri alacağını açıkladı.

Rusya ve Kripto Para Birimleri

Yerel haber kaynağı Izvestia tarafından yapılan duyuruya göre hükümet, fazla elektrik üreten alanlar olarak belirlenen bölgede madencilerin faaliyet göstermesi için teşvik planları olduğunu ifade ediyor. Yapılan yorumlara göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkeyi, hareketli kripto endüstrisinden en yüksek faydayı elde edecek şekilde yeniden konumlandırmak için böyle bir hamle yapıyor.

Öte yandan Rusya, madenciliğe yatırım çekmek istiyor gibi görünse de kripto para birimlerini kabul etme konusunda hala tereddütleri var. Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, bu haftanın başlarında Apex bankasının hükümeti ikna etmek ve kriptoda önemli riskler gördükleri argümanlar hakkında daha fazla görüş almak için çaba sarf etmekten kaçınmayacağını ifade ediyor.

Yasama kolu, kripto düzenlemeleri için kapsamlı bir kılavuz hazırlama görevine devam ederken, hükümetin bu tür düzenlemelerin içeriğini kabul edip etmeyeceği belirsiz. Ancak Vladimir Putin, Rusya topraklarında piyasaya sürülecek veya işleme girecek her türlü kriptoyu merkezileştirme ve kontrol etme kararında ısrarlı. Ayrıca yeni yasanın Coinbase, FTX ve Chainalysis gibi popüler borsaların ve veri analiz platformlarının faaliyetlerini yasakladığı ifade ediliyor.

Dijital Ruble Yolda

Kripto hakkında sürekli olarak tekrarlanan risklere rağmen, Rusya sahip olduğu doğal avantajların da farkında. Uluslararası yaptırımlarla gözle görülür bir şekilde sorunlar yaşayan bir ülke olarak başkan Vladimir Putin, kriptonun uluslararası ticareti kolaylaştırmak ve ticaret para birimi kısıtlamalarını aşmak için bir araç olarak kullanılma potansiyelini sürekli olarak dile getirdi.

Çin de aynı hissi paylaşıyor gibi görünüyor ve ekonomisini harici kripto etkisinden korumaya devam ederken küresel CBDC hakimiyetini ele almaya çalışıyor. Her iki durumda da, hem Çin hem de Rusya, en son test çalışmasında zaten saniyede 1,7 milyon işlem gerçekleştirirken ABD’nin bu durum ile rekabet etmek zorunda kalacağı düşünülüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Dünyanın İlk Rock Metaverse’ü: Rock’n’Verse!

Sonraki Haber

Sosyal Ağ Viblos Yeni Başarılara İmza Atıyor

İlgili Haberler