Rusya Kripto Para Kazançlarını Vergilendirmeye Hazırlanıyor

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre Rus milletvekilleri, Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerini vergilendirmek için aktif olarak yeni mevzuat hazırlıyor.

Bitcoin ve Kripto Vergilendirmesi

Rus Devlet Duması tarafından yapılan resmi bir duyuruya göre, Duma’nın Devlet İnşa ve Mevzuat Komitesi 15 Şubat’ta kripto para birimi vergilendirmesine ilişkin bir tasarıyı onayladı. Yeni yasa tasarısı, Rusya federal vergi yasasında yapılan bir dizi değişikliği temsil ediyor.

Taslak tasarının bir parçası olarak Rus hükümeti, Bitcoin gibi kripto para birimlerini resmi olarak mülk olarak tanıdı ve Rus sakinlerinin kripto işlemlerinden elde edilen karları vergilendirmeyi amaçladı. Tasarı, vatandaşlar ve yabancılar da dahil olmak üzere tüm yerli halkın yanı sıra ülkede kurulmuş Rus ve uluslararası kuruluşları hedefliyor.

Tasarıya göre, listelenen kuruluşlar, toplam gelen veya giden işlem miktarı yıllık bazda 600.000 rubleyi yani yaklaşık olarak 8.100 doları aşarsa, kripto işlemlerini bildirmek zorunda kalacak.

Rusya ve Kriptolar

Tasarı, gelen veya giden işlemlerden yüzde 10’a varan para cezaları öneren geç bildirme gibi ihlallerin yanı sıra yanlış bilgi sağlama gibi ihlaller için cezalar da belirliyor. Taslakta, ödenmemiş veya eksik vergi ödemesi için önerilen ceza ödenmemiş vergilerin yüzde 40’ı konumunda bulunuyor.

Komitenin onayının ardından resmi devlet kayıtlarına göre Rus Dumasının yeni kripto yasasını 17 Şubat’ta değerlendirmesi bekleniyor.

Rusya, Ocak 2021’de yerel sakinlerin kripto para birimlerinde ödeme yapmasını yasaklayan ilk kripto yasası olan “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” yasasını resmen yürürlüğe koydu. Rusya’daki kripto endüstrisine yasal statü sağlamasına rağmen, yasa tasarısı, vergilendirme ve madencilik gibi dijital varlıkların belirli alanlarını ele almıyor ve düzenleyici ortamı nispeten belirsiz bırakıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

SEC ve Ripple (XRP) Ortak Bir Açıklama Yayınladı!

Sonraki Haber

Peter Schiff’ten Yanlış Tahmin Sonrası İddialı Açıklama!

İlgili Haberler