Hindistan Kripto Para Birimlerini Yasaklamaya Hazırlanıyor

İlayda Peker

Hindistan hükümetinin kripto para birimi yatırımına tam bir yasak getirdiği söyleniyor.

BloombergQuint, adı açıklanmayan bir üst düzey Maliye Bakanlığı yetkilisinin açıklamasına atıfta bulunarak Perşembe günü söz konusu durum hakkında haber yayınladı. Yetkiliye göre, hükümet mevcut yatırımcılara yatırımlarını tasfiye etmeleri için üç ila altı aylık bir geçiş süresi verecek. Dolayısıyla yasak bir gecede uygulanmayacak.

Hindistan Kriptoları Yasaklıyor

Yetkili, Hindistan’ın merkez bankasının kripto para birimlerini desteklemediğinden, hükümetin Parlamento’da çıkarılacak bir yasa ile bunların her şekilde kullanılmasını yasaklayacağını söyledi. Rapora göre yasak, yabancı borsalar aracılığıyla kripto işlemlerini de kısıtlayacak.

Yetkiliye göre, Hindistan’ın kripto yasası, kripto işlemlerini etkili bir şekilde yasaklayan Çin’in kripto rejimine göre modellenecek.

Ancak Çin, 2017’den beri yalnızca geleneksel paradan kriptoya işlemleri yasakladı. Ülkede kriptodan kriptoya işlemlere hala izin veriliyor.

Öte yandan Hindistan’ın önerdiği “Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasasının Düzenlenmesi, 2021” adlı bir tasarı 15 Şubat ile 8 Mart arasında verilecek bir ara ile 8 Nisan’da sona erecek olan Parlamentonun devam eden Bütçe oturumunda giriş için listelendi.

“Tüm Kriptolar Yasaklanacak”

Tasarı, Hindistan’daki tüm “özel kripto para birimlerini” yasaklamayı amaçlıyor. Özel kripto para birimlerinin tanımı ve tasarının son metni henüz bilinmiyor.

Yine de, bu haftanın başlarında Hindistan’ın Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, özel kripto para birimlerinin bir merkez bankası tarafından verilenler dışındaki tüm dijital para birimlerini içerdiğini öne sürdü.

Bunlara ek olarak yukarıda bahsi geçen yetkiliye göre, önerilen yasa tasarısı yakında onay için Birlik Kabinesine gönderilecek.Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ünlü Oyuncudan Büyük Tron Adımı 

Sonraki Haber

PayPal’ın Kripto Para Planları Ne Durumda?

İlgili Haberler