Rusya, Dijital Ruble Planlarına Hız Verdi!

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre Rusya’nın 3 yıllık strateji planında dijital rublenin çok önemli bir yeri bulunuyor.

Rusya ve Dijital Ruble

Yapılan açıklamalara göre Rusya’nın devlet destekli dijital para birimi olan dijital ruble, Rusya’daki ödemelerin geleceğinde önemli bir rol oynayacak. Ülkenin merkez bankası tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, dijital rublenin hem çevrimiçi hem de çevrimdışı erişilebilir olması gerekiyor ve mevcut ödeme sistemlerine kolayca entegre edilebilecek.

Rusya, dijital ödemeler konusunda uluslararası alanda ön saflarda kalabilmek için merkez bankası dijital para birimi (CBDC) araştırmaları yapmaya başladı. Bilindiği gibi Çin bu konuda şu an için lider konumda yer alıyor.

Mart ayında ortaya çıkan bilgilerde, Rusya Merkez Bankası’nın (CBR) bu yıl bir dijital ruble prototipi piyasaya süreceğini açıklanmıştı. Yapılan açıklamalarda CBDC’nin ilk etap denemelerinde gerçek zamanlı işlemleri desteklemeyeceği belirtilmişti.

CBR son olarak önümüzdeki üç yıl için ödemeler endüstrisi için kapsamlı stratejisini planını yayınladı ve bu planda bankanın önümüzdeki üç yıl içinde dijital rublenin büyük rol oynamasının beklendiği belirtiliyor.

Dijital Ruble Çalışmaları Hızlandı

CBR yaptığı açıklamalarda dijital rublenin hem hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak erişilebilir olması ihtiyacı olduğunun altını çiziyor. Aslında bu durum küresel olarak CBDC geliştiricileri için önemli bir faktör haline geldi. Çin bu özellik üzerinde çalışırken Bahamalar sand dollar adlı bir dijital para uygulamasını başlattı.

CBR’nin yeni dijital rubleye dahil etmeyi planladığı ek özellikler arasında, CBDC’yi diğer mevcut ödeme sistemlerine entegre etmeyi kolaylaştıran API’ler de bulunuyor.

Öte yanda hızlandırılmış dijital ruble girişimi, Biden yönetiminin Rusya‘ya daha fazla yaptırım uyguladığı bir zamanda geldi. Bir hafta önce Başkan Biden, Rus şirketlerini ve bireylerini hedef alan çeşitli cezai tedbirler aldı. Ayrıca Rusya ile ilgili ruble cinsinden borç işlemlerini de yasakladı.

Bu yeni yaptırım dalgası aslında Rusya için yeni değil ve ulusal paranın daha fazla zarar görmemesi için Rusya dijital rubleden destek alacak gibi görünüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Piyasada Sinyaller Karışık: Bitcoin (BTC) Fiyatı İçin Önemli Noktalar

Sonraki Haber

Thodex’e Polis Baskını: Olay İle İlgili son Gelişmeler Neler?

İlgili Haberler