Rusya Batı Yaptırımları Sebebiyle Kripto Paralara Mı Yöneliyor?

İlayda Peker

Savaş sebebiyle Rusya ekonomisi zor günler yaşıyor. Veriler birçok kişinin bir değer deposu ve işlem aracı olarak Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerine yöneldiğini gösteriyor.

Rusya ve Kripto Paralar

Ruslar, rubledeki keskin düşüşün ardından Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yöneliyor ve ülkedeki bazı bankaların önemli bir uluslararası ödeme sistemini kullanmalarının engellendiğinden endişeleniyor.

Batılı ülkeler, 26 Şubat’ta Moskova’yı Ukrayna’ya yönelik saldırısından dolayı cezalandırmak için tasarlanan yaptırımlar arasında yedi Rus bankasının küresel bankacılık iletişim platformu olan SWIFT’i kullanmasını yasaklamayı kabul etti.

Hareket, bu bankaların havale gönderme veya alma kabiliyetini önemli ölçüde sınırlandırıyor ve misilleme korkusuyla anonimlik talep eden bir Rus expat, bunu bir “finansal nükleer bomba” olarak nitelendiriyor.

Öte yandan Rusya’nın kripto borsası Bitget’in başkanı Gleb Jout konuyla ilgili açıklamasında, “Hiç kripto para birimi olmayan insanlar bile artık Bitcoin, Ethereum veya USDT’yi nasıl elde edeceklerini ve ülke aşırı hiperenflasyon dönemine girmeden önce temel olarak paralarının bir kısmını nasıl biriktireceklerini düşünüyorlar, ki bu zaten başlamakta”  sözlerini kullandı.

24 Şubat’ta Ukrayna’nın işgalini takip eden günlerde, ruble ve Bitcoin’in günlük döviz hacmi dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkarken, genellikle daha geniş kripto piyasasına bir rampa olarak kullanılan ruble ve USDT sıçradı.

Kriptolara Yönelim Var

Bitcoin uzun zamandır itibari paraya alternatif bir para birimi olarak görülüyor ve bir değer saklama aracı ve bir işlem aracı olarak kullanılıyor.

Rus para birimi Şubat ortasından bu yana %45 değer kaybederek ABD doları karşısında 136,50’den işlem gördü.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Çinli Teknoloji Devinden NFT Airdrop’u!

Sonraki Haber

Tron Kurucusu Hakkındaki Suçlamalar! TRX İçin Ne Anlama Geliyor?

İlgili Haberler