Ripple ve SEC Gerilimi: XRP Fiyatında Düşüş Derinleşiyor!

Ripple ve SEC Gerilimi: XRP Fiyatında Düşüş Derinleşiyor!

Ripple (XRP) fiyatının son zamanlarda hem fiyat grafiklerinde hem de genel anlamda oldukça volatil günler yaşadığını ifade edebiliriz. Öncelikle tüm piyasada yaşanan yukarı yönlü ivmenin ve Spark airdrop’un etkisi ile adeta kendi rallisini başlatan XRP bazı borsalarda 0,30 dolardan 0,90 dolara kadar yükseldi. Sorasında airdrop heyecanının bitmesi ve piyasada yaşanan genel düşüşle geri çekilen XRP, yeniden bir yükseliş ivmesi yakaladığı sırada SEC haberleri ile yeni bir darbe yedi.

Ripple ve SEC

Dün, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) hem şirket olarak Ripple’a hem de Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve kurucu ortak Chris Larsen’a dava açacağı söylentilerinden hemen sonra SEC’ten durumu onaylayan bir açıklama geldi.

SEC’in dün geç saatlerde yaptığı açıklamalara göre dava Manhattan’daki federal bölge mahkemesinde açıldı. SEC, XRP token’ın bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor ve bu yüzden hem Ripple’ı hem de iki üst düzey yöneticiyi kayıtsız bir şekilde menkul kıymet satmak ve bu satışlar sonucunda 1,3 milyar dolardan fazla gelir elde etmek etmekle suçluyor.

Aslında bu durum uzun zamandır Ripple için bir endişe kaynağı olarak kendisini gösteriyordu ve nihayetinde Ripple’ın korktuğu başına gelmiş oldu. Ayrıca Garlinghouse hem söylentiler sonrasında hem de SEC’in resmi açıklaması sonrasında yaptığı açıklamalarda, düzenleyici kurumun sadece Ripple’a dava açmadığını, aslında tüm kripto para ekosistemine ve yenilikçi duruşa savaş açtığını iddia etti.

Ripple Fiyatı Çakıldı

XRP fiyat daha SEC’ten resmi açıklama gelmeden önce ciddi bir düşüş sergilemişti. Bu düşüş dün piyasada yaşanan genel düzeltme ile de birleşince oldukça derinleşti. Dün geç saatlerde SEC’in resmi açıklamayı yapmasının ardından ise XRP fiyatı adeta tepetaklak oldu ve %20’nin üzerinde değer kaybetti.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,35 dolar bandına değer gören Ripple, 0,33 dolara kadar geriledi ve düşüşün devam ettiği görülüyor. Son 24 saat içinde %23 değer kaybeden XRP’nin düşüşünün daha da derinleşme beklentisi ise büyük endişe yaratıyor.

Fiyat Daha Ne Kadar Düşecek?

Uzmanların ve analistlerin beklentilerin göre XRP fiyatı son haberlerin etkisi ile düşüşünü bir süre daha devam ettirecek. Hatta SEC’in yapacağı farklı açıklamalara bağlı olarak fiyatın 0,20 dolar seviyelerine kadar ger çekilebileceği düşünülüyor.

Bu noktada XRP’nin piyasa hacmi bakımından yapılan sıralamada da gerilediğini ve üçüncülüğü Tether’e kaptırarak dördüncü sıraya düştüğünü belirtmek gerekiyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.