Ripple’dan Yeni Hamle: XRP-SEC Yasal Savaşı Devam Ediyor

İlayda Peker

Blockchain şirketi Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında devam eden davada Ripple, SEC üyelerinin “XRP işlemi yapmakta özgür oldukları” beş yıllık döneme değindi.

SEC Çalışanları XRP Almakta Özgürdü

Menkul kıymetler ve borsa komisyonu ile devam eden bir yasal mücadelenin ortasında Ripple sanıkları, SEC çalışanlarının XRP varlıklarının araştırılmasını istiyor. Elde edilen son bilgilere göre Avukat James Filan, Ripple’ın SEC’den kendi çalışanlarının XRP varlıklarıyla ilgili belgeler üretmesini talep eden yeni hareketini olduğunu açıkladı. Bu talep, 8 aydır devam eden dava sürecinde, herhangi bir sonuç alınmayan 4 görüşmeyi takip ediyor.

Bu hamle Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple yönetim kurulu başkanı Chris Larsen adına sunuldu. Sanıklar özellikle, “SEC’in, XRP, Bitcoin ve Ethereum ile ilgili işlemlerin kararlarını yansıtan anonim belgeleri” toplamak istiyor.

Ripple sunduğu raporda, SEC’in 16 Ocak 2018’e kadar çalışanlarının kripto işlemlerini kısıtlayan herhangi bir kuralı “kabul etmediğini veya dayatmadığını” gösteriyor. Şirkete göre bu, komisyonun dijital varlıklarla ilgili önceki görüşleri ile uyumlu olacak ve o zamana kadar bahsi geçen varlıkları menkul kıymet olarak görmediğini gösterecek.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise, “2013’ten en az 19 Ocak 2018’e kadar her zaman SEC çalışanları, SEC tarafından herhangi bir kısıtlama olmaksızın XRP satın almak, satmak ve elinde tutmakta özgürdü.” ifadeleri kullanılıyor.

Ayrıca Ripple ve mahkeme hiç zaman kaybetmedi ve SEC’e şirketin hareketlerine yanıt vermesi için 3 Eylül’e kadar süre verildi.

Ripple’ın Devam Eden Mücadelesi

Son haberler, Ripple ile SEC arasında devam eden ve Ripple’ın son zamanlarda önde gittiği yasal savaşın bir sonraki adımı olarak nitelendiriliyor. Mayıs ayında bir ABD mahkemesi, SEC’in token’ların satışıyla ilgili Ripple‘ın iç iletişimlerine erişme girişimini reddetmişti.

Dolayısıyla Ripple ve SEC arasındaki yasal süreç bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Uzman isimler dava sürecinin 2022 yılına sarkabileceğini düşünüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Hong Kong Bir Kez Daha Kripto Paralar Konusunda Uyardı!

Sonraki Haber

Bitcoin’e Balon Diyen İsimler Arasına Bir Yenisi Eklendi!

İlgili Haberler