Ripple’daki Bu Gelişme Rekora Giden Yolda XRP’nin Önünü Açabilir

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre San Francisco merkezli bir Blockchain firması olan Ripple, tüm karışıklıkların ortasında kullanıcılarına bir kredi hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

Ripple’ın Yeni Hizmeti

Ripple bugün paylaştığı bir resmi açıklama ile On-Demand Liquidity (ODL) servisini kullanan müşterileri için tasarlanmış Line of Credit adlı kredi hizmetinin detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Bir şirket sözcüsü konuyla ilgili CoinDesk’e yaptığı açıklamalarda, kredi verme alanında bir ürünü ilk kez test ettiklerini ve gelecekte daha güçlü bir hizmet oluşturmaya karar verebileceklerini dile getirdi.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre Line of Credit, küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyümelerini destekleyecek ve daha büyük şirketlerle rekabet etme kapasitesini arttıracak. Dolayısıyla yeni hizmet sayesinde küçük ve orta ölçekli şirketler kendilerini güçlendirebilecek.

Bunlara ek olarak bir ödeme sağlayıcı ağı olan RippleNet üzerinde ODL kullanan şirketler, Ripple’dan kredi ile XRP satın alabilecek ve ödünç alınan miktar üzerinden bir ücret tahsil edilecek. Şirket, hizmetin geleneksel yöntemlere kıyasla sınır ötesi ödemeler için daha düşük maliyetli finansmanı kolaylaştırmak için tasarlandığını ve RippleNet müşterileri tarafından bir pilot program aracılığıyla denendiğini dile getirdi.

Bunların yanında ODL, sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için XRP‘yi bir “köprü para birimi” olarak kullanıyor. Örneğin; Türkiye’deki bir tedarikçiye ödeme yapacak olan Kanadalı bir şirket bu işlemi anında ve ucuza gerçekleştirecek bir yol bulamadığı takdirde ODL’i kullanarak XRP gönderebilir ve XRP’nin anında dönüşümü sağlanabilir.

Aynı örnekten yola çıkarak şirket Line of Credit’i de şu şekilde açıklıyor: Line of Credit Kanadalı firmanın parayı ödemek zorunda olmadığı anlamına geliyor. Şirket, ödeme anında bir kurda kilitleniyor ve ardından uygun olduğunda Ripple’a geri ödeme yapıyor.

Line of Credit ve XRP Fiyatı

Aslında bu Ripple firması için oldukça büyük bir adım ve XRP talebini arttırabilecek bir durum. Eğer bu hamle ile birlikte XRP’ye olan talepte  artarsa XRP fiyatında da artışlar görülebilir. Dolayısıyla XRP yatırımcılarının yaklaşık 3 yıldır beklediği haberin Line of Credit olabileceği düşünülüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ünlü Yatırımcı: “Tüm Bitcoin’lerimi Sattım”

Sonraki Haber

Binance, Huobi ve OKEx’i Geride Bıraktı!

İlgili Haberler