Ripple’a Yeni Dava Şoku: XRP Fiyatı Yeniden Düşüşte!

İlayda Peker

San Francisco merkezli Blockchain şirketi Ripple, Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan dava ile büyük bir darbe yemişti. Ripple şimdi ikinci bir dava ile karşı karşıya ve bu sefer varlıkların dondurulması tehlikesi bulunuyor.

Ripple’ın Sorunları Bitmiyor

Ortaya çıkan bilgilere göre 5 Ocak’ta İngiltere merkezli bir yatırım şirketi olan Tetragon Financial Group, Pazartesi günü Delaware Chancery Court’ta Ripple aleyhine bir şikayette bulundu.

Tetragon, Aralık 2019’da gerçekleşen Ripple’in 200 milyon dolarlık C Serisi fonlamasının baş yatırımcısıydı. Toplanan fonlar, XRP Ledger’ı geliştirmeye ve XRP token’ının kullanımını yaygınlaştırmaya harcandı. Açılan davaya göre Tetragon 2019 yılında yaptığı yatırımın iade edilmesini istiyor.

Bunlara ek olarak Tetragon Financial, Ripple’ın bahsi geçen tutarı ödememe riski bulunduğu için şirketin varlıklarının dondurulmasını istiyor ve acil mahkeme süreci talep ediyor.

Darbe Üstüne Darbe

Bu haberlerin duyulmasının hemen öncesinde Grayscale Investments da XRP aleyhine adım attı ve token’ı çeşitlendirilmiş kamu kripto fonundan çıkardı. Buna ek olarak Grayscale Investments XRP varlıklarını tasfiye etti ve fondaki diğer kripto varlıklarını satın almak için fonları kullandı.

Öte yandan SEC davasının ardından birçok borsa ya XRP işlemlerini askıya almış ya da XRP token’ı tamamen delist etmişti. Bugün ortaya çıkan haberlere göre bu kervana katılan son kripto para borsası Blockchain.com oldu. Yapılan açıklamalara göre Blokchain.com 14 Ocak itibari ile XRP işlemlerini durduruyor. Böylece bu tarih itibariyle kullanıcıların XRP alım satım işlemlerini gerçekleştiremeyeceği ifade ediliyor.

XRP Fiyatı

Bu kadar negatif haber arasında XRP’nin fiyatı da doğal olarak düşüş grafiği çizmeye başladı. Her ne kadar SEC davası sebebiyle yaşanan kadar büyük bir düşüş yaşanmasa da tüm piyasa güne yükselişle başlarken XRP güne kırmızıda başladı.

Yazının yayına hazırlandığı sırada yaklaşık olarak yüzde 2’lik düşüşle 0,22 dolar bandında işlem gören XRP haberlerin sıcaklığı ile sabah saatlerinde 0,21 dolara kadar geriledi. Eğer Ripple’ın varlıkları dondurulursa bu düşüşün daha da derinleşeceği ve 0,15 doların altının görülebileceği düşünülüyor. Ama eğer Ripple talep edilen miktarı geri ödemeyi kabul ederse XRP fiyatının çok büyük yara almadan bu olaydan sıyrılabileceği de ifade ediliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

“Bitcoin (BTC), Altını Geride Bırakacak Ama Bu Zaman Alacak”

Sonraki Haber

BTC Fiyatı: Bitcoin Ne Kadar Düşebilir, Ne Kadar Yükselebilir?

İlgili Haberler