Ripple’a Darbe Üzerine Darbe: Önce OKCoin Sonra Coinbase! XRP Fiyatı Çakıldı!

İlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) hem şirket olarak Ripple’a hem de şirketin CEO’su Brad Garlinghouse ve şirket kurucu ortağı Chris Larsen’a dava açması üzerine kripto para borsaları harekete geçti ve ya XRP’yi tamamen delist etti ya da XRP işlemlerini askıya aldı.

Borsalar Neden Böyle Bir Adım Atıyor?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu açtığı davada Ripple’ın kayıtsız bir şekilde menkul kıymet satışı yaptığını ve bu sebeple XRP satışlarının yasal olarak kanunları yok saydığını iddia ediyor. Dolayısıyla aslında SEC XRP’yi bir menkul kıymet olarak değerlendiriyor ve bu sebeple de satışının kayıtsız bir şekilde yapılmasının yasak olduğunu ifade ediyor.

Şu an için mahkemeden bu konuyla ilgili bir karar çıkmış değil. Ancak piyasa şimdiden ikiye bölündü ve borsalar kayıtsız menkul kıymet satışı ile suçlanmak istemedikleri için önceden önlem almaya başladı.

OKCoin’in XRP Hamlesi

Kripto borsası OKCoin, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a karşı yasal işlem başlatacağı haberinin ardından XRP işlemlerini ve para yatırma işlemlerini askıya alacağını dün duyurdu. Borsa yaptığı açıklamalarda askıya alma işlemlerinin 2 gün içinde başlayacağını ve 4 Ocak’ta askıya alma işleminin tamamlanacağını belirtti.

OKCoin konuyla ilgili yayınladığı blog yazısında, “Bu durumun bir çözüme ulaşması büyük olasılıkla zaman alacak. Hamlemizi değiştirebilecek bilgilere sahip olduğumuzda müşterilerimizi proaktif olarak bilgilendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Coinbase XRP İşlemlerini Askıya Aldı

OKCoin’in hemen arkasından Coinbase de yaptığı bir açıklama ile XRP işlemlerini askıya alacağını açıkladı. Coinbase SEC haberlerinin hemen sonrasında XRP ile ilgili atacağı adım konusunda avukatları ile görüşmeye başlamıştı ve aslında Coinbase’in bu hamlesi bekleniyordu.

Coinbase bu hamlesi ile XRP işlemlerini askıya alan en büyük borsa oldu. Coinbase baş hukuk sorumlusu Paul Grewal tarafından dün geç saatlerde yayınlanan bir blog gönderisine göre borsa, XRP işlemlerini 19 Ocak tarihinde Türkiye saati ile 21:00’dan başlayarak tamamen askıya alacak.

Coinbase, borsanın piyasa sağlık ölçütlerini korumak amacıyla alım satımın gerektiği kadar erken durdurulduğunu açıkladı. Ek olarak askıya alınmanın Ripple destekli Flare Network’ün yaklaşmakta olan Spark (FLR) token airdrop’unu etkilemeyeceği bildiriliyor.

XRP Fiyatı Çakıldı

Tüm bu haberlerin etkisi ile altcoin fiyatlarının artış yaşadığı bir dönemde XRP adeta çakılıyor. Ripple fiyatı son 24 saat içinde yüzde 20’nin üzerinde düştü ve arka arkaya gelen işlemlerin askıya alınması haberleri ile daha büyük düşüşlerinde yaşanabileceği düşünülüyor.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Bir Düzeltmeyle Karşı Karşıya Kalabilir: BTC Fiyatı %15 Düşebilir!

Sonraki Haber

Kurumsal Yatırımlar Artıyor: 29 Büyük Firmanın Bitcoin (BTC) Yatırımı Var!

İlgili Haberler