Ripple’a Büyük Dernekten Destek Geldi!

İlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri merkezli kripto savunma grubu Blockchain Association, davanın kripto endüstrisinin geleceği için çok önemli olabileceğini iddia ederek, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile devam eden yasal savaşının ortasında Ripple Labs’ı desteklediğini açıkladı.

Blockchain Association’dan Ripple’a Destek

Blockchain Association yakın tarihli yayınladığı bir gönderide, Ripple‘a karşı SEC yaptırım eyleminde mahkemenin dostu olarak da bilinen bir amicus brifingini sunarak Amerikan kripto ekonomisinin yanında olduğunu ifade etti.

Yaklaşık iki yıl önce SEC; Ripple’a, eski CEO Christian Larsen ve mevcut CEO Brad Garlinghouse‘a Aralık 2020’de XRP aracılığıyla kayıt dışı menkul kıymet satışları yoluyla 1,3 milyar dolar topladığı iddiasıyla dava açtıklarını duyurdu.

Dernek ise, “SEC’in yaptırım yoluyla düzenlemeye yönelik uzun çabalarından sadece biri olan bu dava, SEC’in Howey testinin aşırı geniş yorumunu güçlendirme ve meşrulaştırma çabalarını vurgulamaktadır” sözlerini kullandı.

Howey Testi, neyin bir yatırım sözleşmesi olarak nitelendirildiğini ve dolayısıyla neyin ABD menkul kıymetler yasalarına tabi olduğunu belirler. Blockchain Association, paylaşımında SEC ve Başkan Gary Gensler’in menkul kıymetler yasalarına ilişkin görüşlerinin kripto endüstrisi üzerinde neden “yıkıcı etkileri” olabileceğini açıkladı.

“Yıkıcı Etkiler”

Blockchain Association, blockchain teknolojilerinin kripto endüstrisinde birçok kullanımı olduğunu savunuyor; tokenlar, mal ve hizmetler için ödeme yapmak, fikri mülkiyet haklarının devri, envanter takibi ve belirli bir blok zinciri projesinde belirli bir amaç için kullanılabilir. Bu noktada dernek açıklamalarında, “Howey testinin prizması yoluyla olsun ya da olmasın, menkul kıymetler yasalarını bu tokenlere uygulamak, bu ağların çalışmasını önemli ölçüde kısıtlayacaktır.” sözlerini kullandı.

Dernek ayrıca, bahsi geçen işlemlerin SEC’in yargı yetkisinin ötesinde olduğunu belirten açık Yargıtay ve İkinci Daire emsallerini göz ardı ettiğini iddia ediyor. Konuyla alakalı ise “Blockchain endüstrisi doğası gereği küresel olsa da, federal menkul kıymetler yasalarına tabii değildir. İkinci Devre, Yüksek Mahkeme’nin bu konudaki örneklerini defalarca yeniden vurguladı.” açıklamasını yaptı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Elon Musk Twitter’ı Satın Aldı: Olayın Detayları!

Sonraki Haber

Dogecoin’e Elon Musk Dopingi: DOGE’de Son Durum

İlgili Haberler