O Belgere Ulaşıldı: Ripple’da (XRP) Şimdi Ne Olacak?

İlayda Peker

Ripple‘ın genel danışmanı Stuart Alderoty’nin yaptığı son açıklamalara göre, sanıklar nihayet eski ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yetkilisi William Hinman’ın dahili e-postalarına ve taslaklarına ulaşmayı başardılar.

Uzun Süren Mücadele

Ripple’ın bu belgelere erişmesi 18 aya ve altı mahkeme emrine mal oldu. Daha önce yapılan açıklamalarda bildirildiği üzere mahkeme, SEC’in müzakere süreci ayrıcalığı (DPP) ve avukat-müvekkil ayrıcalığı konusundaki argümanlarını defalarca reddetti.

Öte yandan belgeleri inceledikten sonra açıklamalarda bulunan Alderoty, bunun mücadeleye değdiğini ifade ediyor. Ayrıca danışman Ripple’ın davadaki yasal argümanları hakkında artık daha ​​iyi hissettiğini de sözlerine ekledi. Bunlara ek olarak Alderoty, SEC’in talebi nedeniyle belgelerin şimdilik gizli kaldığını ifade ediyor.

Bunların yanında Ripple CEO’su Brad Garlinghouse belgelere göre SEC’in utanç verici bir durumda olduğunu fa bunun da davayı takip edenler için şok edici olacağını dile getiriyor. Garlinghouse konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “SEC, açıklama, şeffaflık ve netliğe önem verdiğini düşünmenizi istiyor. Onlara inanmayın.” sözlerini kullanıyor.

Ayrıca SEC, Hinman’ın 2018 yılında kripto para birimleri ile ilgili yapmış olduğu konuşmada Ethereum’un (ETH) bir menkul kıymet olmadığını ifade etmişti ve bu durum dava süreci boyunca ayrıcalıklı bir tutum olarak değerlendirilmişti. Ancak düzenleyici, eski yetkilisinin görüşlerinin ajansın görüşlerini temsil etmediğini iddia ederek eleştirileri reddetmişti.

XRP Fiyatı

Ripple ve SEC davası sebebiyle XRP fiyatı uzun zamandır baskılanıyor. Nitekim 2021 yılında yaşanan boğa koşusu sırasında XRP’nin yeni bir rekor kırmamış olmasının da arkasındaki en büyük etken olarak dava süreci görülüyor. Piyasa değeri bakımından en büyük altıncı kripto para birimi olan XRP, yazının kaleme alındığı sırada 0,44 dolardan işlem görüyor.

Analistler ve uzman isimler XRP konusunda ikiye ayrılmış durumda. Bazı kişiler bu dava sürecinin Ripple’ı çok yıprattığını ve toparlanmasının mümkün olmadığını ifade ederken bazıları da dava sonucunda XRP’nin çok ciddi bir artış yaşayacağını düşünüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tone Vays’in 2023 Bitcoin Fiyat Beklentisi

Sonraki Haber

Popüler Analist: “Bitcoin (BTC) İçin Bunun Zamanı Geldi!”

İlgili Haberler