Ripple’a Bir Darbe de Florida’dan Geldi: XRP Bir Dava İle Daha Karşı Karşıya!

İlayda Peker

Ripple, Florida’da açılan bir dava ile ikinci kez sarsıldı. İlk XRP yatırımcılarından olduğunu iddia eden Tyler Toomey, Ripple’ın menkul kıymet yasalarını ihlal ederek menkul kıymet satışı yaptığı gerekçesi ile Ripple’a ve CEO Brad Garlinghouse‘a dava açtı. Mahkeme dosyasında yapılan açıklamalara göre davadaki davacı, XRP’yi bireysel yatırımcılara sunarak Florida Menkul Kıymetler ve Yatırımcı Koruma Yasası’nı ihlal etmekle suçluyor.

“CEO da Suçlu”

Dava ayrıca şu anki CEO Brad Garlinghouse’u davada bireysel bir davalı olarak adlandırıyor ve CEO’nun XRP token fiyatını yükseltmek için XRP satmamakla yani spekülasyonla suçluyor. Konuyla ilgili olarak dava belgesinde, “Garlinghouse, Nisan 2017 ile en az Aralık 2019 arasında çeşitli zamanlarda XRP satışlarını durdurdu çünkü XRP’nin piyasa fiyatı düştü ve XRP’nin piyasa fiyatını düşürmekten kaçınmaya çalışıyordu.” ifadeleri kullanıldı.

Bu son dava Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a ve iki üst düzey yöneticisi CEO Brad Garlinghouse ile kurucu Chris Larsen’a dava açmasından hemen 1 ay sonra geldi. SEC de 21 Aralık’ta açtığı dava de benzer şekilde şirketi ve yöneticilerini kayıt dışı menkul kıymet satmakla suçluyor.

Ripple Fiyatı

XRP fiyatı ilk davanın açılmasından büyük bir düşüş yaşamıştı. Çünkü dava habelerinin üzerine bir de kripto para borsaları XRP’yi ya delist etti ya da işlemleri askıya aldı. Bu da XRP fiyatının 0,17 dolara kadar gerilemesine yol açtı.

Her ne kadar bundan sonra XRP fiyatı toparlamış olsa da davadan önce fiyat seviyelerini göremedi ve bu gidişle bazı isimlere göre XRP bir süre daha düşük seviyelerde kalmaya devam edecek.

Ripple ABD’den Taşınacak Mı?

Henüz SEC dava açmamışken bile Ripple Amerika’daki belirsiz düzenleyici ortam sebebiyle merkezini taşımak istediğini açıklamıştı. Bunlara ek olarak Ripple sıklıkla asıl kullanıcı kitlesinin Amerika olmadığını dile getiriyor ve bu sebeple dava yüzünden çok büyük bir kayıpları olmadığını ifade ediyordu. Hatta ortaya çıkan bilgilere göre dava sonrasında Ripple ortaklıklar kurmaya devam etti.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kaliforniya’nın Başına Bir Bitcoin Yatırımcısı Geçebilir

Sonraki Haber

Ünlü İsim: GameStop Hisselerinin Yükselmesi Bitcoin (BTC) İçin İyi

İlgili Haberler