Ripple Yükselişi Devam Ediyor: XRP Eski Rekorunu Kırabilecek Mi?

İlayda Peker

Geçtiğimiz aylarda piyasaya ayar uyduramaması, yükselişini başlatamaması ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile arasındaki dava süreci ile gündeme gelen Ripple, Nisan ayında nihayet fiyat performansı ile adından söz ettirmeye başladı.

XRP Dava Süreci

Bilindiği gibi SEC, Aralık 2020’de hem şirket olarak Ripple’a hem de Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucusu Chris Larsen’a kayıt dışı menkul kıymet satmak suçlaması ile dava açmıştı. Dava süreci ile büyük bir düşüş yaşayan XRP 0,17 dolara kadar gerilemiş ve borsalardan deliste edilme ya da borsaların XRP işlemlerini durdurma kararları sonrasında zor zamanlar geçirmişti.

Ancak geçtiğimiz hafta üst üste gelen pozitif haberler XRP fiyatını yukarı yönlü harekete geçirdi.

Mahkeme öncelikle SEC’in neden Bitcoin’i ve Ethereum’u menkul kıymet olarak görmediklerini açıklayan belgeler sunmasını talep etti ve ardından SEC’in talep ettiği Garlinghouse ve Larsen’ın kişisel hesaplarının açıklanmasını yönündeki isteğin gerekli olmadığına karar verdi.

Bunların ardından Garlinghouse ve Larsen’ın avukatları, davanın geri çekilme talebinde bulundu. Tüm bu haberler XRP’nin yukarı yönlü harekete geçmesini sağladı ve 2018 yılından sonra XRP ilk defa bu kadar iyi performans sergiledi.

XRP 2 Dolar Sınırında

Yazının kaleme alındığı sırada 1,94 dolar bandında hareket eden XRP, 3 yıl sonra ilk kez bu seviyeleri görüyor. Küçük bir geri çekilme sonrasında 1,96 doların üzerine yükselen Ripple‘ın 2 dolar sınırına dayanmış olması ise rekor seviyeye doğru ilerlediğinin bir işareti olarak değerlendiriliyor.

Analistler 2 dolar sınırında bir direnç ile karşılaşılmasının oldukça normal olduğunu ifade ederken 3,84 dolarlık rekorun kırılmasına hala zaman var gibi görünüyor.

Bunlara ek olarak mahkemeden çıkacak pozitif kararlar ve bu kararlar doğrultusunda XRP’yi delist eden ya da işlemleri durduran borsaların yeni işlemleri açması halinde yükselişin hız kazanabileceği de ifade ediliyor.Total
34
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coinbase Yarın Halka Arzını Gerçekleştirecek: Bu Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Sonraki Haber

Adeta Rekor Zamanları: Bitcoin (BTC) Soluksuz Rekor Tazeliyor!

İlgili Haberler