Ripple Yöneticisi XRP’nin Sahip Olduğu Yenilikleri Açıkladı

Ripple Yöneticisi XRP’nin Sahip Olduğu Yenilikleri Açıkladı

Geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinde Blockstream CEO’su Adam Back tarafından başlatılan “tartışmaya” Ripple’ın CTO’su David Schwartz da katılmak zorunda kaldı. Blockstream CEO’sunun yaptığı bu açıklamalar aslında ilk başta Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’i kızdırmıştı.

BitConnect ve OneCoin gibi Ponzi yani dolandırıcılık yapılarını Ethereum ve Ripple gibi kripto para projeleri ile eş tutan ve bunların hiçbir yeniliğe sahip olmadığını belirten Back’e bir yanıt da Schwartz’dan geldi. Schwartz, XRP’nin sahip olduğu ve ilerde piyasaya süreceği yenilikleri anlattı.

XRP’nin Sahip Olduğu Yenilikler

Schwartz, toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi XRP’nin Proof-of-Work (iş ispatı) konsensüs algoritmasını kullanmadan fork geçirebilen ilk coin olduğunu belirtti. Buna ek olarak alıcı adresi olmadan yeni özel anahtar üretebilme özelliğinin de XRP’de olduğunu belirten Schwartz, bunun büyük bir yenilik olduğunu savunuyor.

Adam Back’in eleştirdiği bir diğer nokta ise Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb ile Ripple‘ın kendisinin çok yüksek miktarlarda XRP satması oldu. Schwartz ise buna yanıt olarak ilk yıllarda Bitcoin madenciliği yapan kişilerin toplu satışlarını McCaleb’in satışlarına örnek gösterdi ve Bitcoin’in de benzer bir sorun yaşadığını belirtti.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.