Ripple (XRP) SEC’e Karşı Şimdilik Kısmi Zafer Kazandı!

İlayda Peker

Ripple Labs, Aralık ayından bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kendisine karşı açılan 1,3 milyar dolarlık bir davayla mücadele ediyor. SEC, hem Ripple’ı hem iki üst düzey yöneticisini kayıtdışı menkul kıymet satmak ile suçluyor.

Son Duruşmada Kısmi Zafer

Dün akşam saatlerinde görülen duruşmada SEC’in Bitcoin ve Ethereum ile ilgili dahili belgeleri teslim etmesini gerektiren bir karara varıldı. Sonuç olarak kamuoyu yakında kripto paranın yasal statüsü ile ilgili kararları bir sır gibi saklayan SEC’in konuyla ilgili belgelerine ulaşmış olacak.

15 Mart’ta Ripple Labs, SEC’in Bitcoin ve Ethereum hakkındaki görüşmeler ve XRP hakkındaki dahili görüşmeler ile ilgili belgeler üretmesini talep etmişti. 15 Mart’ta ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Sarah Netburn’e sunulan raporda, “SEC, XRP’nin büyüdüğünü ve geliştiğini neredeyse on yıl boyunca izledi ve bu arada satışlarının yasadışı olabileceğine dair hiçbir resmi yönlendirme yapmadı. Ancak SEC, iki benzer dijital varlığın (Bitcoin ve Ethereum) satışlarının menkul kıymet olmadığını duyurdu.” sözleri kullanılmıştı.

Bitcoin ve Ethereum Menkul Kıymet Değil

SEC, hem eski Başkan Jay Clayton hem de eski İcra Direktörü William Hinman’ın kamuya açık yorumlarıyla, piyasa değerine göre en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum‘u menkul kıymetler olarak görmediğini duyurdu. Ancak Komisyon, bu sonuca nasıl vardığını ayrıntılı olarak açıklayan herhangi bir resmi kılavuz yayınlamadı.

Ripple büyük olasılıkla SEC’in XRP’den Bitcoin ve Ethereum gibi “dijital para birimi” olarak bahsetmesini istiyor ve bu da benzer şekilde ele alınması gerektiği durumunu güçlendirecek. Ayrıca bu sayede ajansın dijital varlıkların ne zaman menkul kıymetler olup olmadığını belirleme kriterleri hakkında bir fikir edinebilir.

İstekler Büyük Ölçüde Kabul Edildi

Law360 tarafından bildirildiği üzere Yargıç Netburn duruşma sırasında, “Sanıkların talebini büyük ölçüde kabul edeceğim.” dedi. Toplantı tutanakları ve dahili notlar gibi belgeleri taleplerin bir parçası olarak dahil etti, ancak dahili personel e-postalarını dahil etmedi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tether (USDT), Polkadot (DOT) ve Kusama (KSM) Ağlarına Entegre Edilecek!

Sonraki Haber

Obortech DeFi Smart Hub: Gerçek Anlamda Merkezi Olmayan Bir Tedarik Zinciri Çözümü

İlgili Haberler