Ripple (XRP) Fiyatı Önce Çakıldı, Sonra Yükselişe Geçti!

İlayda Peker

XRP fiyatı, son 24 saatte% 40 artarak günün zirvesinde% 52’lik bir kazanç kaydetti. Şaşırtıcı rallinin arkasında saatler içinde büyük volatiliteye neden olan büyük bir short pozisyon sıkışması vardı. Analistlerin açıklamalarına göre XRP fiyatı, yükselişin hızı nedeniyle vadeli işlem borsalarındaki kısa süreli sıkışma tarafından yönlendirildi.

XRP’nin 0,2536 dolardan 0,3120 dolara yükselmesi yaklaşık dört saat sürdü. O zamandan beri, Binance de dahil olmak üzere büyük borsalarda XRP yaklaşık 0,37 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Short Pozisyon Sıkışmasının Sebebi

23 Aralık’ta, tüm piyasada düzeltme yaşandığında, XRP, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) geride bırakarak en yüksek likidasyon miktarını gördü. Vadeli işlem piyasasında likidasyonlar, varlığın fiyatı büyük bir fiyat hareketi gördüğünde ve bir long(alış) veya bir short(satış) pozisyonu aşırı kaldıraçlı olarak oluştuğunda meydana gelir.

Örnek olarak, bir yatırımcı 10 kat kaldıraç kullanırsa, bir yatırımcı, temel sermayeden on kat daha büyük bir miktarda işlem yapabilir. Ancak varlığın fiyatı pozisyona karşı %10 hareket ederse, pozisyon tasfiye edilir ve değersiz hale gelir.

XRP durumunda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple ve iki yöneticisine karşı şikayette bulunmasının ardından long pozisyonlarda bir sıkışma yaşandı. XRP’nin fiyatı 0,2138 dolara kadar düştü. Ancak piyasa sert bir şekilde short’lara yöneldiği için 25 Aralık’ta da short sıkışması yaşandı.

Sonuç olarak, XRP fiyatı dört saat içinde hızlı bir artış gördü. Bybt.com’dan alınan veriler, son 24 saatte 73,5 milyon dolarlık XRP vadeli işlem sözleşmelerinin tasfiye edildiğini gösteriyor.

“XRP Küreseldir”

Analistler, XRP’nin kısa ve orta vadeli geleceği konusunda bölünmüş durumda. Bazıları, XRP’nin ABD’de bir menkul kıymet olarak kabul edilse bile küresel olarak kullanıldığını ve bu nedenle SEC’in durumunun tek başına XRP’nin sonu anlamına gelmeyeceğini söylüyor. “Credible Crypto” olarak bilinen piyasanın önemli yatırımcısı, XRP’nin Singapur, Japonya ve diğer bazı ülkelerde bir menkul kıymet olmadığını söyledi.

Credible Crypto” konuyla ilgili olarak, “Ripple müşterilerinin %90’ı ABD’de değil. XRP işlem hacminin %90’ı ABD dışındaki borsalarda gerçekleşiyor. XRP, Singapur, İngiltere, İsviçre ve Japonya’da bir menkul kıymet DEĞİLDİR. SEC vakasının XRP’yi 0 dolara gönderdiğini düşünüyorsanız, tarafsız düşünemiyor olabilirsiniz. XRP küreseldir.” ifadelerini kullandı.

XRP Delist Riski

Bununla birlikte Ripple ABD merkezli bir şirket olduğundan ve XRP tedariki Amerikan vatandaşları tarafından yönetildiğinden, dava muhtemelen token üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. Bu nedenle, bir kripto para birimi yatırımcısı olan Neko, bunun hala büyük bir sorun olduğunu söyledi ve “Bu hacim için doğrudur. Ama aynı zamanda XRP’nin yönetiminin ABD vatandaşlarında olduğunu ve şirketin de öyle olduğunu unutuyorsunuz. SEC bunu bir menkul kıymet olarak kabul ederse, ABD müşterileriyle etkileşime giren borsaların listeden kaldırılması gerekecektir. 0 olduğunu söyleyemem ama yine de büyük bir sorun.” ifadelerini kullandı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

2020 Bitimine Sayılı Günler Kala Bitcoin’den (BTC) Yeni Rekor: 24.680 Dolar!

Sonraki Haber

Ripple’ı Daha Zor Günler Bekliyor: Bitstamp XRP’yi Delist Etti, Bu Ne Anlama Geliyor?

İlgili Haberler