Ripple (XRP) CEO’sundan Önemli Bitcoin (BTC) Açıklamaları

İlayda Peker

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, zaman zaman lider kripto para birimi Bitcoin’i (BTC) eleştiriyor. Ancak yaptığı son açıklamalara bakılırsa her şeye rağmen Garlinghouse, orijinal kripto para biriminin uzun vadede başarılı olmasını istiyor.

“Ripple ve Bitcoin Rekabet Etmiyor”

Fortune’un “Brainstorm” podcast’inin 19 Kasım’da yayınlanan bölümünde Garlinghouse, Bitcoin’in Ripple (XRP) ile rekabet etmediğini ve bir numaralı kripto para birimini elinde tutmaya devam ettiğini dile getirdi. Konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda CEO, “Ripple’ın yaptığı şeyi Bitcoin ile bir şekilde rekabet gücü olarak görmüyorum. Bitcoin’in başarılı olmasını istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Garinghouse bir sonraki boğa piyasası sırasında yaşanacak olan Bitcoin rallisinin diğer kripto para birimleri için iyiye işaret ettiğini de ima etti.

Bitcoin Hakimiyeti

Bunlara ek olarak Bitcoin, piyasadaki üstünlüğü ve yatırımcılar arasında daha geniş benimsenmesi nedeniyle XRP dahil olmak üzere diğer dijital varlıklar üzerinde büyük bir güce sahip konumda yer alıyor. Ortaya çıkan son verilere göre Bitcoin’in hakimiyet oranı yüzde 66,2 idi. Yani toplam kripto piyasası değerinin üçte ikisi BTC‘de tutuluyor.

Ancak CoinMarketCap verilerine göre, Ocak 2018’de yaşanan altcoin rallisinin zirvesi sırasında Bitcoin’in hakimiyet oranı yaklaşık yüzde 32,8’e düştü.

Öte yandan Bitcoin hakimiyeti, bir dizi büyük fiyat sıçramasının ardından son altı hafta boyunca istikrarlı bir şekilde arttı. TradingView verilerine göre XRP de bu hafta artış yaşıyor ve yaklaşık olarak 0,3075 dolara ulaşarak önemli seviyelerin üzerine çıkıyor.

Bitcoin Eleştirileri

Aslında Ripple CEO’su bundan yaklaşık iki hafta önce Bitcoin sahibi olan şirketleri uyarmıştı Yani Bitcoin’i destekleyen açıklaması, BTC eleştirisi yaptıktan hemen sonra geldi.

Garlinghouse 9 Kasım’da paylaştığı bir tweet’te, Bitcoin’in çevreci bir bakış açısına sahip Joe Biden döneminde iyi bir yatırım olmadığını ifade etmişti. Çünkü yapılan açıklamalara göre Bitcoin proof-of-work algoritması sebebiyle çevreye büyük zarar veriyor.

Biden’ın liderliği altında halka açık şirketler, sera gazı üreten tüm faaliyetlerini açıklamak zorunda kalabilir. Bilançolarının bir bölümünü Bitcoin’e dönüştüren Square ve MicroStrategy gibi şirketler için bu, ek raporlama gereksinimleri anlamına gelebilir. Dolayısıyla Garlinghouse yakın zamanda elinde BTC bulunduran şirketlerin zor günler yaşayabileceğini dile getirmişti.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) 6 Ayda İki Kattan Fazla Artış Sergiledi!

Sonraki Haber

Günümüzdeki Bitcoin (BTC) Rallisi 2017’den Neden Farklı?

İlgili Haberler