Ripple (XRP) CEO’su Bitcoin Yatırımı Olan Şirketleri Uyardı

İlayda Peker

Piyasa hacmi bakımından en büyük dördüncü kripto para birimi olan XRP’nin arkasındaki şirket olan Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, 9 Kasım’da paylaştığı bir tweet ile hazine rezervlerinin yüzde birini Bitcoin’e yatıran ödeme devi Square’i hedef aldı.

CEO, dünyanın en büyük kripto para birimini elinde tutmayı seçen halka açık şirketlerin iklim değişikliğiyle ilgili düzenlemelere “dikkat etmek isteyebileceğini” dile getirdi.

Yeni İklim Değişikliği Düzenlemeleri

MivroStrategy ve Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin başında bulunduğu Square’in Bitcoin (BTC) yatırımı yapmasıyla 2020 yılının en çok konuşulan konularından biri kurumsal benimsenme oldu.

Aslında Garlinghouse MicroStrategy’nin hamlesini ilk başta “cesur ve zekice” olarak nitelendirmişti. Ancak son açıklamalar bakılırsa CEO artık bu duruma eleştirel yaklaşıyor gibi görünüyor.

Bir New York Times makalesinde yeni başkan Joe Biden’ın iklim sorunları konusunda çok daha hassas olduğu ve bu konuda çeşitli adımlar atılabileceğinden bahsediliyor. Garlinghouse da bu makaleden hareketler Bitcoin bulunduran şirketlere çeşitli uyarılarda bulundu.

Öte yandan Ripple patronu, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’nı (NYDFS), kripto işletmeleri de dahil olmak üzere devlet tarafından düzenlenen şirketler için iklim yönergeleri yayınlayan Amerika’nın ilk finansal düzenleyicisi olduğu için tebrik etmişti.

Enerji Tüketimi, Ripple ve Bitcoin

Bitcoin’in proof of work fikir birliği algoritması, yedi nükleer tesise eşit sayılan çok miktarda enerji gerektiriyor. Bu nedenle kripto para birimi her zaman özellikle çevre destekçileri tarafından eleştiriliyor.

Bununla birlikte Bitcoin’in savunucuları, merkezi olmayan ve güvenli bir kripto para birimine sahip olma yeteneğine karşılık böyle bir bedelin makul olduğunu düşünüyor. Ayrıca her ne kadar XRP proof or work algoritmasına sahip kripto para birimlerinden daha az enerji tüketse de daha merkezi olarak değerlendiriliyor.

Bunlara ek olarak Bitcoin’in enerji tüketimine çare olması için her geçen gün yeni çözümler üretilmeye çalışılıyor. Bu sebeple XRP’nin merkezi olması kripto doğası gereği ileride daha büyük bir sorun haline gelebilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Crypto.com Türkçe Dil Desteğini Duyurdu!

Sonraki Haber

Analistler Açıkladı: Bitcoin’de (BTC) 16.000 Dolar Ne Zaman Görülecek?

İlgili Haberler