Ripple (XRP) Bir Ülke ile Daha Anlaştı! CBDC Konusunda Birlikte Çalışacaklar!

Fatih Uçar

Nikkei raporlarına göre Ripple, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) denemeye başlamak için Bhutan Kraliyet Para Otoritesi ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Kişisel ve sınır ötesi ödemeleri daha kolay, ucuz hale getirmek için birçok ülke CBDC konusunda adımlar atıyor. Bhutan Kraliyet Para Otoritesi’de bu kervana katıldı ve Ripple Labs ile çalışacak.

Bhutan CBDC Ortaklığı

Bhutan Merkez Bankası CBDC konusunda Ripple ile ortaklık kurdu. Güney Asya ülkesinin yaklaşık 800.000 nüfusu bulunuyor. San Francisco merkezli Ripple, kendi teknolojisini Bhutan’ın mevcut ödeme sistemiyle entegre hale getirecek. Pilot aşamada sınır ötesi ödemeler ve diğer seçenekler denenecek.

Ripple CEO‘su Brad Garlinghouse daha fazla ülkeye bu konuda hizmet vermek istiyor.

“Birden fazla CBDC türünün etkileşime girebileceği gelişmiş bir platform kurmak istiyoruz”.

Ülkenin bu konudaki en yetkili isimlerinden olan Tashi Yezer, Ripple’ın Nisan ayında APAC bölgesi için düzenlediği konferansta konuşmacı olarak yer almıştı. Bir süredir bu konuda resmi adımların atılacağı zaten konuşuluyordu.

Ripple Labs ve CBDC

XRP Ledger için özel bir versiyon duyuran Ripple, Mart ayının başından bu yana birçok ülkenin yetkilileriyle görüşüyor. Merkez bankaları için geliştirilen bu merkezi olmayan defter modeli son derece az enerji harcıyor ve oldukça verimli çalışıyor. Ar-ge çalışmalarına yüksek bütçeler ayırmak istemeyen bazı ülkeler bu çözümü harika bir alternatif olarak görüyor.

Ripple CTO’su David Schwartz bu projenin federe yan zincirlere imkan sağlayan modelini duyurmuş ve CBDC’nin geleceği olarak tanımlamıştı. İki ay önce RippleNet genel müdürü Asheesh Birla birçok ülkenin merkez bankası yetkilileriyle görüştüklerini duyurmuş ve yeni ortaklıkların sinyalini vermişti.

Amerika’da ciddi baskı altında olan şirket bir yandan SEC ile mücadele ederken diğer taraftan dünyaya açılmaya devam ediyor.

Ancak bu habere rağmen Ripple (XRP) henüz psikolojik sınır olan 1 dolar eşini aşabilmiş değil. Yakın zamanda kaybettiği desteği bugünlerde kazanamazsa piyasanın genel yönüne bağlı olarak yeniden 0,77 seviyelerine kadar geri sarkma yaşanabilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Robinhood Kripto Para Cüzdanı İçin Testlere Başlıyor!

Sonraki Haber

Bitcoin Org’a Hack Girişimi: Bir Giveaway Dolandırıcılık Girişimi Daha

İlgili Haberler