Bu Kötü Haberle Birlikte Ripple’ın (XRP) Fiyatı Serbest Düşüşe Geçti!

Bu Kötü Haberle Birlikte Ripple’ın (XRP) Fiyatı Serbest Düşüşe Geçti!

Ortaya çıkan son bilgilere göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’a dava açmaya hazırlanıyor. SEC uzun zamandır Ripple ile ilgili açıklamalar yapıyor ve yasal statüsünün belirlenmesini istiyordu. Görünüşe göre SEC artık adım atacak.

Ripple’ın Başı SEC ile Belada

Fortune, davada aynı zamanda Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortağı Chris Larsen’in de sanık olarak adlandırılacağını bildirdi. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise konuyla ilgili Fortune’a yaptığı açıklamalarda, SEC Başkanı Jay Clayton’ın utanç verici bir şekilde Ripple’ı dava etmeye ve yasal işi bir sonraki başkana bırakmaya karar verdiğini söyledi.

Garlinghouse daha sonra Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, “Bugün SEC, kripto paraya saldırmak için oy kullandı. Başkan Jay Clayton, son perdesinde, kazananları seçiyor ve kripto endüstrisindeki ABD inovasyonunu Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile sınırlamaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı. Kripto para birimlerinin ve Blockchain teknolojisini kalıcı olduğunu ifade eden CEO, XRP’yi kullanmaya devam edeceklerini ve XRP’nin dünya çapında 200’den fazla borsada işlem gördüğünü ve gelişmeye devam edeceğini de belirtti.

Bunların yanı sıra The Wall Street Journal’a göre dava, şirketin 2012’de piyasaya sürdüğü dijital bir varlık olan XRP‘nin aslında SEC’te tescilli olması gereken bir menkul kıymet olup olmadığı etrafında dönüyor.

Şimdi Ne Olacak?

Ripple’ın genel danışmanı Stuart Alderoty daha sonra, firmanın SEC’in beklenen iddialarını çürütmeye çalıştığı bir Wells Sunumu yayınladı. Firma, “SEC’in XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olduğu teorisi gerçeklerde, yasalarda ve hisse senetlerinde yanlıştır” ifadelerini kullandı ve “Durumunun kanıtlanması, Howey testinin ve SEC’in dijital varlıklara karşı uygulama yetkisinin eşi görülmemiş ve kötü tasarlanmış bir genişlemesi anlamına geliyor.” diye devam etti.

Konuyla ilgili şu an için ne olacağı bilinmiyor ancak bu durumun XRP fiyatını çok kötü etkilediği ortada.

XRP Fiyatı

Hem bu haberlerin etkisi hem de koronavirüs ile ilgili yeni gelişmeler sonrasında tüm piyasalarda yaşanan düşlerle birlikte XRP fiyatı deyim yerindeyse çakıldı. Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,47 dolar bandına işlem gören XRP, kısa süre önce 0,45 dolara kadar geriledi.

XRP yaklaşık olarak bir ay önce başlattığı yükseliş hareketini 1 Aralık’ta taçlandırmış ve 0,78 dolara kadar artmıştı. Sonrasında geri çekilmeye başlayan Ripple geçtiğimiz günlerde 0,43 dolara kadar  düşmüş ve piyasada yaşanan pozitif hava ile yeniden yükselişe geçmişti. Ancak hem yaşanan küresel olaylar hem de SEC haberi Ripple’a darbe vurmuş oldu.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.