Ripple ve SEC Davasında Yeni Gelişme: XRP’ye Bir Zafer Daha

İlayda Peker

Aylardır devam eden Ripple-SEC davasında, Blockchain şirketi, SEC’e karşı önemli bir hamle yapmış gibi görünüyor. Elde edilen son bilgilere göre Ripple’ın avukatı kazanılan bu hamleyi “Ripple için çok büyük bir kazanç” olarak değerlendirdi.

Ripple’ın Büyük Kazancı

Bilindiği gibi SEC, 2020 yılında Ripple ve yöneticiler Brad Garlinghouse ve Christian Larsen aleyhine kayıt dışı menkul kıymetler sattıkları için dava açtı.

Başkan Yargıç Sarah Netburn, SEC’in Ripple’ın o zamanki yöneticisi Willian Hinman’ın Haziran 2018’de yaptığı bir konuşmayla ilgili imtiyazlı koruma belgelerini yeniden gözden geçirme talebini reddetti. Hinman konuşmasında Bitcoin (BTC) ve Ethereum‘un (ETH) menkul kıymet olmadığını söylemişti.

SEC, daha önce müzakere süreci ayrıcalığı (DPP) korumasının dışında kalan bu belgelere itiraz etmedi, çünkü bunların Ripple politikalarını değil, yalnızca Hinman’ın kişisel görüşlerini ilgilendirdiğini öne sürdü.

DPP, bir durumda bazı belgeleri hükümet tarafından ifşa edilmekten muaf tutar, böylece belgelerdeki materyallere dayalı olarak mevcut politikayı gizlice gözden geçirebilir. SEC daha sonra konuşmanın Hinman’ın kişisel görüşlerinden ziyade Ripple‘ın politikalarını yansıttığını ve korunması gerektiğini savunarak taktik değiştirdi.

Yargıç Netburn, SEC’in iddialarını ters yüz etmeye çalışırken kendisiyle çelişmemesi gerektiğini söyledi ve kararında, “SEC, her iki şekilde de olmasını istiyor, ancak konuşmanın amacı ya ajans politikasını yansıtmaktı ya da değildi. Hinman’ın kişisel görüşlerini yansıttığında ısrar eden SEC, artık kendi pozisyonunu reddedemez.” sözlerini kullandı.

“Ripple İçin Büyük Bir Kazanç”

Ripple topluluğunun savunma avukatı olan James K. Filan dün konuyu paylaştığı bir Twitter gönderisi ile açıkladı. Filan yaptığı açıklamalarda bu durumun Ripple için çok büyük bir kazanç olduğunu dile getirdi.

Bir başka Ripple topluluğu avukatı ve Crypto-Law.us’un kurucusu da dün Yargıç Netburn’ün kararının ardından “SEC şimdi acı dolu bir dönem geçiriyor” diye tweet attı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin ve Kripto Paralar Neden Yükseliyor?

Sonraki Haber

2022 Bitcoin Hedefleri: BTC 100.000 Doları Görecek Mi?

İlgili Haberler