Ripple ve SEC Davasında Yeni Gelişme: XRP Sahipleri Görüş Belirtebilecek!

İlayda Peker

Dağıtık defter teknolojisi firması Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında devam eden dava sürecinde yeni bir gelişme yaşandı. 4 Ekim Pazartesi günü ABD Bölge Yargıcı Analisa Torres, şirketin XRP token’ını elinde bulunduran kişilerin, Ripple’ın devam eden davasında sanık olarak hareket edemeyeceklerine karar verdi.

“Mahkemenin Dostları”

Bunun yanında her ne kadar bu kişiler sanık olarak mahkemede yer alamayacak olsalar da karara göre, XRP token sahipleri “mahkemenin dostları” statüsünde görüşlerini mahkeme ile paylaşabilecek.

Law360’a göre Yargıç Torres’e göre eğer XRP sahiplerinin davaya katılmasına izin verilirse SEC, bu kişilere karşı yaptırımlar uygulamaya başlayabilir. Bu da dava sürecinin daha da uzamasına sebep olabilir. Yapılan açıklamalara göre davanın uzaması iki tarafın da işine gelmez.

Ancak yargıç, token sahiplerinin davaya dahil olmayan ancak mahkemeye tavsiyede bulunmasına veya bilgi vermesine izin verilen bir taraf olan “amicus curiae” olarak katılabileceğini belirtti. Torres konuyla ilgili olarak şu sözleri kullandı:

Mahkeme, davalıların bu davada menfaatlerini ileri sürmelerine izin vermek ile tarafların davanın kontrolünü elinde tutmalarına izin vermek arasında amicus curiae statüsünün uygun bir denge kurduğu sonucuna varıyor.

Ripple Danışmanı Andrew Ceresney ise konuyla ilgili olarak artık XRP sahiplerinin bakış açılarını mahkeme ile paylaşabilecek olmasından dolayı memnun olduklarını dile getirdi.

XRP Sahipleri

Mart ayında yapılan bir hamlede XRP sahipleri, düzenleyicinin davayı kazanması durumunda milyarlar kaybedeceklerini iddia ettiler. Ayrıca, SEC’in yatırımcıları koruma iddiasında bulunduğu söylemleri de sorguladılar.

Dosyada, “Yatırımcıları korumayı iddia eden SEC, adı geçen sanıklardan haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla 1,3 milyar dolar istiyor, ancak bugünün XRP’sinin kayıt dışı menkul kıymet oluşturabileceğini iddia ederek SEC, XRP sahipleri için 15 milyar doların üzerinde zarara neden oldu” sözleri kullanıldı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Lider Kripto Para Bitcoin (BTC), 50.000 Dolar Bayrağını Geri Aldı

Sonraki Haber

Bank of America’nın Önemli Açıklaması: “Kriptolar Artık Görmezden Gelinemez”

İlgili Haberler