Ripple ve SEC Davasında Sona Yaklaşırken XRP Umut Veriyor

Bitcoin Haber

Kripto piyasaları geçtiğimiz hafta boyunca kırmızı renkte çoğu büyük coin ve token ile mücadele ediyor.

XRP Fiyatı

Ancak bir dijital varlık yükselişte: XRP. CoinGecko’ya göre, piyasa değerine göre altıncı kripto para birimi son yedi günde yaklaşık %21,6 arttı ve şu anda 0,54 dolardan işlem görüyor.

Üstelik sadece bu hafta da değil: 2023’ün ilk çeyreğindeki hızlı yükselişi, Ocak ayının başından bu yana %55 arttığını gösterdi.

XRP neden bu kadar iyi durumda? Uzmanlara göre, varlığın fiyat artışı kısmen, token’ın yaratıcılarının ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na karşı yasal bir savaşı kazanacağına dair yatırımcı güveninden kaynaklanıyor.

Bankaların ve diğer finans kurumlarının parayı hızlı ve çok düşük ücretlerle taşımalarına yardımcı olmak için başlatılan Ripple Labs, halen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile 2020’de açılan bir davayla mücadele ediyor.

Şu anda kripto endüstrisini daha önce hiç olmadığı kadar zorlayan SEC, Ripple Labs ve iki kurucu ortağının 2013’ten bu yana kayıtsız menkul kıymet tekliflerinde 1,3 milyar dolar toplayarak yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini iddia ediyor.

New York hukuk firması Katten Muchin Rosenman LLP’nin kıdemli avukatı Gary DeWaal, Decrypt’e XRP rallisinin “umuda dayalı” olduğunu söyledi.

Ripple Labs ekibinin başvurularında XRP’nin bir menkul kıymet olarak kabul edileceğini bilemeyeceklerini öne sürerek bir “adil bildirim savunması” yaptığını da sözlerine ekledi.

2015 yılında Ripple Labs, bir ceza soruşturmasını çözmek için Adalet Bakanlığı’na 700.000 $ ödemiştir. Bu anlaşmanın bir parçası olarak Ripple Labs, XRP’nin sanal bir para birimi (menkul kıymet değil) olduğunu resmen kabul etti.

DeWaal, bunun SEC’in yıllar sonra varlığın bir menkul kıymet olduğu iddiasıyla “tamamen tutarsız” olduğunu ve bu nedenle kendi lehlerine dönebileceğini söylüyor. Ancak bir davanın sonucunun asla tahmin edilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Labs kazanırsa, bu kripto endüstrisi için tarihi olacaktır.

SEC ve XRP

SEC, kurumun başkanı Gary Gensler yönetiminde yıllardır kripto dünyasına yönelik en sert baskısını başlattı. Düzenleyici kurumun patronu, kayıtsız menkul kıymetler olduğunu iddia ettiği tüm coin ve tokenları ve bunların ticaretini yapan firmaları baskı altına almak istiyor.

Bu yıl, Kraken borsası, Genesis ve Gemini gibi büyük ABD kripto şirketlerini ağır para cezalarına çarptırdı bile.

Geçtiğimiz hafta, düzenleyici kurum Amerika’nın en büyük kripto borsası Coinbase’e bir Wells Bildirimi yayınladı, bu da San Francisco merkezli borsaya karşı yaptırımın yaklaştığı anlamına geliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Yatay Seviyeler: Nisan Nasıl Geçecek?

Sonraki Haber

Analist Dogecoin için Yukarıya Doğru Hareket Öngörüyor!

İlgili Haberler