Ripple ve SEC Arasındaki Dava Sürecinde Son Gelişmeler

İlayda Peker

Kripto topluluğu, ilk söylentilerin konunun 15 Aralık’ta çözülebileceğini göstermesinin ardından hala Ripple ve Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) davasındaki kararı bekliyor.

SEC ve XRP Arasındaki Dava Süreci

Amerika Birleşik Devletleri düzenleyici kurumunun, 1,3 milyar dolar değerinde XRP tokenını yasadışı olarak sattığı gerekçesiyle blockchain şirketine dava açtığını biliniyor. SEC’e göre, tokenlar 2013 ve Aralık 2020 arasındaki satış sırasında menkul kıymetlerdi.  Şu anda her iki taraf da son başvurularını yapmış durumda ve bu da sonuç tarihinin yakın olabileceğine işaret ediyor. Nihai karar öncesinde savunma avukatı James Filan, SEC’in bazı belgeleri mühürlemek için başka bir başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Düzenleyici kurum, özellikle SEC uzmanlarının ve XRP yatırımcı beyan sahiplerinin isimleri ve kimlik bilgileri, kişisel ve mali bilgiler ve SEC yetkililerinin tartışma ve müzakerelerini yansıtan dahili SEC belgeleri dahil olmak üzere üç kategorideki belgeleri mühürlemek istiyor.

Özellikle, mahkemenin SEC’in uzman tanıkların bir araya getirilmesine yardımcı olan danışmanlık firmalarının isimlerinin kaldırılması talebini reddetmesinin ardından Ripple bir galibiyet daha kaydetti.

Ripple’ın Kazançları

İlginç bir şekilde, duruşma sırasında Ripple, mahkeme başkanının SEC’in eski Bölüm Direktörü William Hinman ile ilgili belgeleri saklama girişimini reddetmesinin ardından küçük kazançlar kaydetti. Belgelere göre, Hinman 2018 yılında Bitcoin (BTC) ve Ethereum‘dan (ETH) menkul kıymet olarak bahsetmemişti. Nitekim SEC, belgelerin gizli olduğunu ve iç müzakereleri içerdiğini savunmuştur.

Aynı zamanda, hem XRP hem Ripple 13 Ocak 2023’e kadar uzatma talep eden ortak bir dilekçe sundu. İki kuruluş Daubert Önergelerini (duruşmadan önce ya da duruşma sırasında ortaya atılan ve niteliksiz kanıtların sunumunu hariç tutmayı amaçlayan önergeler) ve beraberindeki sergileri, mahkemenin mühürleme kararıyla tutarlı redaksiyonlarla birlikte kamuya açık dosyaya sundu. XRP yanlısı avukat John Deaton nihai kararın gelecek yıl Nisan ya da Mayıs ayında verilebileceğini öngördü.

Başka bir yerde, davadaki ortak davalıları temsil eden bir avukat olan Nicole Tatz, geri çekilmek için bir dilekçe sundu. Avukat, Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP hukuk firmasındaki diğer avukatların davada Ripple CEO’su Bradley Garlinghouse’un kayıt danışmanı olmaya devam edeceğini belirtti.

Kripto Alanındaki Bölünmeler

İlginç bir şekilde, Cardano’nun (ADA) kurucusu Charles Hoskinson’ın artık Ripple ve XRP ile ilgili hiçbir konuda yorum yapmayacağını açıklamasıyla, dava kripto topluluğunda bazı bölünmelere neden oldu. Hoskinson’a göre kararı, XRP topluluğundan gelen sürekli saldırılar olarak adlandırdığı şeye dayanıyor.

Saldırıların bir kısmı, Hoskinson’ın davanın 15 Aralık’ta sonuçlanacağını yanlış tahmin etmesinin ardından ortaya çıktı. Hoskinson, bu tarihin konuya yakın kaynaklar tarafından kendisiyle paylaşıldığını belirtmişti.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Japonya 2023’te Yabancı Para Cinsinden Stablecoin Yasağını Kaldırabilir

Sonraki Haber

El Salvador Öğrencileri de Bitcoin (BTC) Konusunda Eğitiyor!

İlgili Haberler