SEC, 9 Altcoin İçin Menkul Kıymet Açıklaması Yaptı! XRP Gibi Mi Olacaklar?

Fatih Uçar

Bugün, ABD Adalet Bakanlığı önemli bir davayı duyurdu. Coinbase borsasıyla alakalı duyuru birçok detayı içeriyor. Daha önce OpenSea için benzer bir soruşturma görmüştük. Geleneksel finans sisteminde alışık olduğumuz bir suç olan “insider trading” kripto para şirketlerinde de gündeme gelmeye başladı. SEC son yaptığı açıklamada bazı altcoinleri menkul kıymet olarak değerlendirdi.

Coinbase Davası

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamanın ardından, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Seattle, Washington’daki federal bölge mahkemesine Ishan Wahi, Nikhil Wahi ve Sameer Ramani aleyhinde suçlamalarda bulundu. Bu kişilerden ilki borsada ürün müdürü olarak çalışıyordu. Şüphelinin, gelecekteki Coinbase listeleme duyurularından yararlanmak için gizli bilgileri kullandığı iddia ediliyor. Bu platformda bir varlık listelendiğinde, değeri genellikle yukarı yönde işlem görür ve bu, gelişmeden önceden haberdar olanlara kazanç fırsatı sunabilir.

Wahi’nin bu bilgiyi kardeşi Nikhil’e ve Ramani’ye verdiği iddia ediliyor. Komisyona göre, şüphelilerin Haziran 2021’den Nisan 2022’ye kadar 1,1 milyon doların üzerinde kar getiren ve ABD menkul kıymetler düzenlemelerini ihlal eden 14’ün üzerinde duyurudan yararlandığı düşünülüyor.

Coinbase CEO’su bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve şikayetin kendilerinden gittiğini söyledi. Coinbase kendi ürün müdürlerinin ihlalini tespit etmiş ve iş sözleşmesini sonlandırarak yetkili makamlara ihbarda bulunmuş.

9 Altcoin Menkul Kıymet

25 kripto para arasından 9 altcoini menkul kıymet olarak tanımlayan SEC davadan bağımsız önemli bir ayrım yapmış oldu. Hangi kripto paraların emtia, hangilerinin menkul kıymet sayılacağı konusu uzun süredir tartışılıyordu. Ripple şirketi izinsiz menkul kıymet (XRP) ihraç ettiği için yaklaşık 18 aydır mahkemeye devam ediyor. Daha fazla altcoin XRP ile benzer bir kaderi paylaşacak ve bunlardan 9 tanesi bugün açıklanmış olabilir.

SEC şikayetine göre bu (9 altcoin) varlıklar, “başkalarının çabalarından elde edilecek makul bir kâr beklentisi” ile yatırımcılara satılan “yatırım sözleşmeleri” olarak faaliyet gösteriyor. Şikayette menkul kıymet olduğu söylenen altcoinler ise şunlardır; AMP, RLY, DDX, XYO, RGT, LCX, POWR, DFX ve KROM’dur.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Endişeye Gerek Yok: Tesla’nın BTC Satışına Uzman Yorumları

Sonraki Haber

Bitcoin Teknik Analiz: Aşağı ve Yukarı Yönlü Önemli Seviyeler

İlgili Haberler