Ripple Söz Verdi: XRP SEC Davasında Kendimizi Savunacağız!

İlayda Peker

XRP’nin borsa listelerinden çıkarılması ve bası borsalarda XRP alım satım işlemlerinin askıya alınması dalgasının ardından değer kaybetmesi ile Ripple Labs, Salı günü Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun şirket aleyhindeki iddialarına yanıt verme sözü verdi.

Ripple Söz Verdi

Ripple’ın Salı günü yaptığı açıklamada insanların olayı sadece SEC açısından dinlediği ve şirketi en kısa sürede bu duruma kendi bakış açıları ile yanıt vereceği sözü verildi. Ripple konuyla ilgili olarak, “Halk ve basın, hikayeyi yalnızca SEC tarafından duydu ve Ripple aleyhindeki bu kanıtlanmamış iddiaları ele almak için birkaç hafta içinde yanıtımızı sunacağız.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan yapılan açıklamada, SEC’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm kripto para birimi endüstrisini yıkmak için Ripple’ı kullandığı ve şirketin yıllardır dijital varlıklar üzerinde yasal netlik aradığı iddia ediliyor.

Bunlara ek olarak bazı gözlemciler, Coinbase’in XRP işlemlerini Ocak ayında askıya alma kararının, Ripple için bir ölüm çanı olabileceğine inanıyor. Coinbase, XRP işlemlerini Pazartesi günü askıya alma planlarını açıklamıştı.

XRP Fiyatı Serbest Düşüşte

XRP, SEC’in menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla Ripple aleyhine dava açtığından beri serbest düşüş yaşıyor. Ayrıca bazı borsaların Ripple ile ilgili negatif kararlar alması da bu düşüşü derinleştirdi. Coinbase açıklamalarının ardından yeni bir düşüş yaşamaya başlayan XRP 0,17 dolara kadar geriledi.

Bu durumu göz önünde bulunduran Ripple, davanın Ripple ile bağlantısı olmayan sayısız masum bireysel XRP sahibini etkilediğini de belirtti.

Bunlara ek olarak Ripple Amerika dışında her türlü faaliyetinin devam ettiğini de yaptığı açıklamalarda belirtti. Müşterilerinin büyük çoğunluğunun ABD dışında olduğu ifade eden Ripple, XRP işlemlerinin büyük çoğunluğunun da ABD dışında gerçekleştiğini ifade etti.

XRP Bir Menkul Kıymet Mi?

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, SEC’in XRP’yi nasıl sınıflandırmayı seçtiğine bakılmaksızın şirketinin yine de başarılı olacağına inandığını dile getirdi. Bunun sebebinin ise Ripple kullanıcılarının yüzde 90’ının ABD dışında olması olduğu düşünülüyor.

Bunların yanında kripto endüstrisinde çok küçük bir kesim Ripple’ı SEC’e karşı savunmayı seçti. Örneğin; D.C. tabanlı bir düşünce kuruluşu ve kripto para birimini benimseme konusunda liderlerden biri olan Coin Center, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını iddia etmeye hazır olmadığını ifade etti.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Piyasada Karışık Sinyaller: Altcoin Sezonu Mu, Altcoin Kıyameti Mi?

Sonraki Haber

Bitcoin’den Yeni Rekor Geldi: 1 Ocak’tan Önce 30.000 Dolar Görülecek Mi?

İlgili Haberler