Ripple, SEC’in Ek Yetki Mektubuna Kendinden Emin Bir Yanıt Verdi

Bitcoin Haber

Ripple Labs, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı güçlü bir mücadele vermeye devam ediyor ve SEC’in düzenleyicinin Özet Karar Talebine ilişkin Ek Yetki Mektubuna kendinden emin ve sağlam bir yanıtla doğrudan karşı koydukları için son başvuruları da bir istisna değil.

Ripple ve SEC

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple Labs arasında devam eden yasal savaşta yakın zamanda yaşanan bir gelişmede SEC, davasını desteklemek için yatırım danışmanlığı firması Commonwealth Equity Services’e karşı ayrı bir yaptırım eylemine atıfta bulundu. Ancak Ripple’ın hukuk ekibi, atıfta bulunulan davanın adil bildirim savunmalarını etkilemediğini savunarak hızlı bir şekilde yanıt verdi.

SEC’in Ripple Labs’e karşı açtığı dava – “SEC v Ripple Labs Inc. et al. No 20-ev-10832 (AT) (SN) (S.D.N.Y)” – Şirketin ve iki yöneticisi Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’in kayıtsız, devam eden bir dijital varlık menkul kıymet teklifi yoluyla 1,3 milyar doların üzerinde para topladığını iddia ediyor. Ripple‘ın ana savunmalarından biri, SEC’in Aralık 2020’de menkul kıymet dolandırıcılığı davasını açmadan önce adil bir bildirimde bulunmadığıdır.

SEC, 11 Nisan’da davaya başkanlık eden hakime hitaben yaptığı açıklamada, uzun süredir devam eden bir mahkeme içtihadının yeterli adil bildirim sunduğunu belirleyen Commonwealth kararına vurgu yaptı. SEC, Howey testinin geliştirilmesine yol açan emsalin, Ripple Labs’a neyin menkul kıymet teşkil ettiğine ilişkin yeterli bildirim sağladığını savundu. SEC ayrıca, Commonwealth’e karşı açtıkları davanın Ripple’ın adil bildirim savunmasını reddetmek için ek yetki verdiğini iddia etti.

Davada Son Durum

Bununla birlikte, Ripple’ın hukuk ekibi 13 Nisan’da bir yanıt göndererek, atıfta bulunulan Commonwealth davasının adil bildirim savunmasını reddetmek için ek yetki sağlamadığını savundu. Bölge Yargıcı Hon. Analisa Torres’e hitaben yazılan mektupta iki dava arasındaki farklara dikkat çekildi. Ripple’ın savunması, Commonwealth davasında eşzamanlı kanıtların eksikliğini vurgularken, Ripple’ın durumu, makul piyasa katılımcılarının Ripple’ın XRP tekliflerini ve satışlarını yatırım sözleşmeleri olarak görmediğini gösteren SEC’den üçüncü taraflara yapılan iletişimler de dahil olmak üzere bol miktarda kanıt içeriyor.

Ayrıca, Ripple’ın yanıtında, davalarındaki eşik sorununun, Menkul Kıymetler Yasasının XRP teklifleri ve satışları için geçerli olup olmadığı olduğu vurgulandı. Hukuk ekibi, SEC’in “adil bildirim savunmalarını reddeden kesintisiz bir bölge mahkemesi kararları zincirine” atıfta bulunmasının, Mahkemenin SEC’in bu davalara olan güvenini zaten reddetmiş olması nedeniyle alakasız olduğunu savundu. Ripple’ın savunması, en yakın dava olan Upton’ın bağlayıcı bir emsal olduğunu ve davalının adil bildirim savunması lehine karar verdiğini ileri sürerek Mahkemeyi de aynı yolu izlemeye çağırdı.

SEC ve Ripple Labs arasındaki yasal savaş devam ederken, her iki taraf da argümanlarını tüm gücüyle ortaya koyuyor. Mahkemenin bu karmaşık ve çekişmeli konuda nihai olarak nasıl bir karar vereceğini zaman gösterecek.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Dogecoin Yükselişi Sürüyor: DOGE 0,1 Dolara Yükselecek Mi?

Sonraki Haber

Bitcoin 30.000 Doların Altına Düştü: ETH, SOL ve Kriptolarda Son Durum!  

İlgili Haberler