Ripple SEC’e Karşı Davayı Kazanırsa XRP’ye Ne Olur?

İlayda Peker

XRP yatırımcıları, Ripple ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında devam eden ve XRP’nin başarısı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek en önemli hususlardan biri olan hukuki anlaşmazlıkla birlikte, şu anda piyasa değerine göre altıncı sırada yer alan kripto para birimi için geleceğin ne getireceğini bilmekle ilgileniyor.

SEC ve XRP Davası

SEC, şirketin XRP tokenleri şeklinde kayıtsız menkul kıymetler sunduğu iddialarına dayanarak Ripple Labs’e karşı yasal işlem başlattı. Dava üç yıl boyunca devam etti ve her iki taraf da son başvurularını yaparak bir karar çıkmasını bekledi.

Bu doğrultuda Finbold, sektör profesyonellerine Ripple‘ın SEC’e karşı davayı kazanıp kazanamayacağını ve başarılı olması halinde bunun XRP fiyatı için ne anlama geleceğini sordu.

Legal Advice Avukatı ve CEO’su David Reischer, diğer ülkelerin düzenleyicilerinin, ihraççı yoksa kriptonun bir menkul kıymet olarak kabul edilemeyeceğine karar verdiklerini söyledi. Aynı sebepten dolayı, şunları kaydetti:

Ripple, SEC’in Ripple’ın tokenlarını bir menkul kıymet gibi kaydettirmesi gerektiği iddiasına karşı muhtemelen galip gelecektir. Ripple uzun zamandır yatırımcılara herhangi bir hak sunan bir “yatırım sözleşmesi” olmadığını savunuyor.

Reischer, olumlu bir sonucun “tüm kripto endüstrisi için faydalı” olacağını, çünkü tüm endüstri için netlik ve güven sunmanın gerekli olduğunu belirtiyor. Sektörün tamamının SEC, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve diğer finansal uyumluluk kurumları tarafından belirlenen görevler ve düzenleyici beklentiler hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olması esastır.

Diğer Yorumlar

Florida’da bulunan avukata göre, Ripple ve SEC arasındaki davanın sonucu sektör genelinde merakla bekleniyor ve Andrew Pickett Law’da Baş Dava Avukatı Andrew Pickett bunun altını çiziyor:

Ripple davasında başarılı olursa, XRP’nin ABD pazarındaki yasallığını sağlamlaştırmaya yardımcı olabilir ve bu da fiyatına fayda sağlayacaktır.

Pickett başka bir yerde de sonucu, özellikle önde gelen finans kurumları tarafından ‘Bitcoin gibi diğer kripto para birimleri için de geçerli önemli bir emsal’ olarak değerlendiriyor.

Bu durum kripto para sektörünü, daha önce yasal belirsizlik nedeniyle piyasaya girme konusunda temkinli davranan daha yaygın yatırımcılara ve işletmelere açabilir.

Özellikle, düzenleyici kurum bu davada başarılı olursa, XRP, yatırımcıları ve bir bütün olarak kripto para birimi sektörü için çok olumsuz yansımaları olabilir. Özellikle, düzenleyici kurum Ripple Labs’a para cezası verme ve işletmenin XRP’yi bir menkul kıymet olarak kaydetmesini talep etme yetkisine sahiptir.

Sonuç olarak, bu tür bir karar kesinlikle XRP’nin geleneksel menkul kıymetlerle aynı şekilde ele alınmasıyla sonuçlanacak ve bu da hem benimsenmesini hem de kullanımını kısıtlayabilecektir.

Öte yandan, eğer Ripple SEC tarafından sunulan argümanlara karşı kendini etkili bir şekilde savunabilirse, bu firma için önemli bir zafer ve XRP için olumlu bir duygu olarak değerlendirilebilir. Ripple’ın duruşmalar sırasında bazı başarılar elde etmesine rağmen, davanın nihai sonucu hala bilinmiyor ve bunun da akılda tutulması çok önemli.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin İçin En Kötüsü Bitti Mi? Popüler Analist Yanıtladı!

Sonraki Haber

Cardano’da (ADA) 2023’te Yaşanacak 3 Büyük Gelişme

İlgili Haberler