Ripple, SEC’e Karşı Davasını Güçlendiriyor: Karar Ne Zaman?

Bitcoin Haber

Ripple Labs, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile olan yasal mücadelesinde, adil bildirim savunmasını daha da güçlendirmek için dün bir Ek Yetki Mektubu sundu. Hukuk uzmanlarının zaten şüphelendiği gibi, mektup Yargıç Michael Wiles’ın Voyager iflas davasındaki kararına atıfta bulunuyor. Yargıç Wiles, SEC’in iddiasını şaşırtıcı derecede güçlü ifadelerle reddetti.

Ripple Lehine Başka Bir Argüman

Ripple‘ın hukuk ekibinin Yargıç Torres’e gönderdiği mektupta belirttiği üzere, aynı daireden meslektaşı olan Yargıç Wiles, 11 Mart 2023 tarihinde Ripple’ın adil bildirim savunmasını daha da destekleyen bir karar vermiştir.

SEC, Binance.US’nin Voyager’ı satın alma planına, Voyager tokeninin (VGX) “bir menkul kıymetin yönlerine” sahip olduğu gerekçesiyle, bu yönlerin ne olduğunu belirtmeden itiraz etti. SEC ayrıca, SEC’in neden bu görüşü benimsediğini açıklamadan Binance.US’nin kayıtsız bir menkul kıymetler borsası olduğuna itiraz etti.

Yargıç Wiles, SEC’in itirazlarını reddetti ve iflas planını onayladı. Ek Yetki Mektubuna göre, karar gerekçesi Ripple’ın argümanlarının birçoğu ile tutarlıdır.

İlk olarak, karar SEC’in itirazlarının çok belirsiz bir şekilde ifade edildiğini iddia ediyor ve kurumun borçluların VGX’in bir menkul kıymet olmadığını göstermek için neyi kanıtlamaları gerektiğine dair herhangi bir kanıt sunmadığını belirtiyor. Buna ek olarak Ripple, Yargıç Torres’e, Yargıç Wiles’a göre SEC’in genel olarak piyasa katılımcılarına yalnızca “sınırlı rehberlik” sağladığını savunuyor.

İkinci olarak, Yargıç Wiles, Ripple’ın kripto para piyasası katılımcılarının “en iyi ihtimalle oldukça belirsiz olarak tanımlanabilecek bir düzenleyici ortamda faaliyet gösterdikleri” yönündeki argümanlarına katılıyor. Ripple bunu desteklemek için karardan aşağıdaki pasajı alıntılıyor:

Düzenleyiciler, kripto para birimlerinin CFTC tarafından düzenlemeye tabi olabilecek emtia mı, yoksa menkul kıymetler yasalarına tabi menkul kıymetler mi olduğu ya da her ikisi de mi olduğu, hatta karar verirken hangi kriterlerin uygulanması gerektiği konusunda hemfikir görünmüyorlar.

Bu belirsizlik, kripto para borsalarının birkaç yıldır var olmasına rağmen devam etmektedir.

Karar En Geç Nisan Sonunda Gelecek Mi?

Yakın tarihli bir röportajda, XRP topluluk avukatı John E. Deaton, Yargıç Torres’in Ripple vs. the SEC davasında en geç Nisan ayı sonuna kadar bir karar vermesini beklediğini belirtti. Avukatın açıkladığı gibi, varsayımı Torres’in siciline dayanıyor:

“Özet yargı kararını Daubert önergeleriyle aynı anda verdiği zamanlar oldu. Sonra Daubert kararını verdiği başka bir dava oldu ve iki hafta geçtikten sonra özet yargı kararını verdi. Bir başka davada da Daubert kararını verdi ve aradan 60 hafta geçti” dedi Deaton.

Buna dayanarak avukat, önümüzdeki 30 gün içinde bir karar çıkmazsa şaşıracağını belirtti:

Eğer Nisan sonu gelir ve biz hala bekliyor olursak, bu geçmişte davaları ele alış biçimiyle tutarsız olacaktır.

Basın saatine göre XRP fiyatı 0,3808$ seviyesindeydi ve Kasım 2022’nin başlarında başlayan yatay seyrini sürdürüyordu.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi 16 Ayın En Yüksek Seviyesine Çıktı

Sonraki Haber

Coinbase, SEC’e Önemli Bir Dilekçe Sundu

İlgili Haberler