Ripple Ortağından XRP Davası Sonrası Sert Açıklamalar!

İlayda Peker

Küresel para transferi hizmeti MoneyGram, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) son hamlesinin ardından Blockchain ortağı Ripple ile olan işbirliğinin nasıl devam edeceğini açıklığa kavuşturdu.

MoneyGram ve Ripple

23 Aralık’ta yayınlanan bir basın açıklamasında MoneyGram, Forex işlemleri için Ripple’ın karşı taraf hizmetlerini, yani On-Demand Liquidity (ODL) ve RippleNet’i asla kullanmadığını açıkladı. MoneyGram oldukça net yaptığı açıklamalarda, “Hatırlatmak gerekirse, MoneyGram, ODL platformunu veya RippleNet’i tüketici fonlarının doğrudan transferleri için (dijital veya başka türlü) kullanmaz. Ayrıca MoneyGram, SEC eyleminin bir tarafı değildir.” ifadelerini kullandı.

Bunlara ek olarak MoneyGram yaptığı açıklamalarda, “MoneyGram, Ripple ile yapılan anlaşma süresince diğer geleneksel FX işlemleri karşı taraf hizmetlerini kullanmaya devam etti ve FX işlem ihtiyaçlarını karşılamak için Ripple platformuna bağımlı değil.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Haziran 2019’da Ripple ve MoneyGram, sınır ötesi ödemeler için stratejik bir ortaklığa girmişti. İşbirliğinin bir parçası olarak Ripple, MoneyGram hissesi karşılığında 50 milyon dolara kadar yatırım yapacaktı.

MoneyGram’ın Şubat ayında Ripple’dan 11,3 milyon dolarlık ek bir yatırım daha aldığı ortaya çıkardı. Bununla birlikte, daha önce ortaya çıkan haberlere göre Ripple, MoneyGram’daki hisselerinin yaklaşık 15 milyon dolarlık kısmını sattı.

MoneyGram Ripple’a Bağlı Değil

MoneyGram’ın Ripple’ın hizmetlerine bağımlı olmadığının iddia edilmesi aslında daha önce yaşanan olaylarla da gayet uyumlu. Örneğin; yılın başlarında, para transferi devi, blok zinciri ortağı yerine Visa’ya dayalı gerçek zamanlı bir havale hizmeti başlattı.

Buna ek olarak Bir başka Ripple işbirlikçisi Intermex de Mart ayında yaptığı açıklamada şirketin çekirdek piyasada yapılan havale işlemleri için ODL platformunu kullanmadığını açıkladı.

MoneyGram’ın açıklaması, şirketler tarafından Ripple veya XRP ile ilgili olarak gerçekleştirilen bir dizi eylemin en sonuncusu oldu. MoneyGram öncesinde Çarşamba günü, yatırım fonu Bitwise Asset Management, XRP varlıklarını likidite etti.

Ripple Fiyatı

Aslında tüm bu olumsuz süre. SEC’in Ripple’a ve iki üst düzey yöneticisine dava açması ile ortaya çıktı. Bahse geçen davanın duyulmasının ardından XRP fiyatı hızlı bir şekilde düşüşe geçti ve fiyat 0,21 dolar seviyesine kadar geriledi.

Her ne kadar şu anda XRP 0,25 dolar ile 0,27 dolar bandında hareket ediyor olsa da önümüzdeki günlerde yaşanacak herhangi bir negatif gelişmenin XRP’yi daha düşük çekebileceği düşünülüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Icrypex Kripto Para Borsası’nda Tether (USDT) İşlemleri Başladı!

Sonraki Haber

Bitcoin’de İki Zıt Senaryo: BTC Fiyatı Hangi Yöne Gidecek?

İlgili Haberler