Ripple Kurucu Ortağından Bitcoin Madencilik Açıklaması

İlayda Peker

Ripple’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Ortağı Chris Larsen, Bitcoin madencilerinin Proof of Work’ten (PoW) uzaklaşma planları olduğunu dile getirdi ve bunun uzun ömürlü bir gelecek için pozitif bir hamle olduğunu ifade etti.

Proof Of Work’ten Uzaklaşmak

Larsen, herhangi bir yeni kod teklifinin, destek kazanmak için neredeyse kesinlikle kazançlı teşvikler içermesi gerekeceği için borsada işlem gören madencilik firmalarının hisse fiyatlarına büyük bir destek sağlayabileceğini savunuyor.

Öte yandan PoW, blok zincirinde Bitcoin (BTC) işlemlerini güvence altına alan fikir birliği algoritması olarak tanımlanabilir. Bitcoin ağı güvenilir olsa da, BTC madenciliğinin kullandığı enerji miktarı kripto alanında sonsuz tartışmalara neden oluyor.

10 Kasım tarihli bir blog yazısında Larsen konuyla ilgili olarak şunları yazdı:

İklim uzmanları arasında ortaya çıkan çözüm, Bitcoin kodunun neredeyse tüm diğer büyük kripto protokolleri tarafından kullanılanlar gibi düşük enerjili bir konsensüs algoritmasıyla değiştirilmesi gerektiğidir. Örneğin, Bitcoin yılda yaklaşık 12 milyon ABD evinin enerjisini kullanırken, diğer yöntemler bu miktarı 100’den az ABD evine kadar düşürebilir.

Ethereum ve Proof Of Stake

Ethereum, Proof of Stake’e geçiş aşamasında. Larsen’a göre bu durum Bitcoin için eksi bir sonuç doğurabilir ama Ripple kurucusu, birçok Bitcoin madencisinin benzer bir değişikliğe karşı çıkacağını düşünüyor.

Bununla birlikte Larsen, blok ödüllerinden kazanılan günde 900 Bitcoin’i adil bir şekilde dağıtmak için de bir çözüm önerdi ve “2140 yılına kadar yaklaşık 2,1 milyon ek Bitcoin dağıtılacak” sözlerini kullandı.

Larsen, BTC’nin enerji sorununa en zararsız çözümün, mevcut madencilerin mevcut hash oranının anlık görüntüsünü almak ve ardından madencileri orantılı hash gücü temelinde ödüllendirmek” olduğunu öne sürüyor:

Mevcut madenciler, ek enerji harcamaya veya madencilik teçhizatlarına ek yatırımlar yapmaya gerek kalmadan gelecekteki Bitcoin ödülleri için haklara sahip olacaklar.

Milyarder işadamı, bu plan sayesinde Bitcoin madencilerinin ek ekonomik faydalar elde edeceğini ve daha kazançlı olacaklarını dile getirdi. Çünkü bu durum elektrik faturalarına da yansıyacak ve maliyetler düşecek.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum’da Belirsizlik Sürüyor: ETH Fiyat Beklentileri Ne Yönde?

Sonraki Haber

Hindistan Başbakanı, Demokrasiyi Güçlendirmek İçin Kripto Paralara İşaret Etti!

İlgili Haberler