Ripple İçin İşler Daha da Kötüleşiyor: Coinbase XRP’yi Delist Mi Ediyor?

Ripple İçin İşler Daha da Kötüleşiyor: Coinbase XRP’yi Delist Mi Ediyor?

XRP fiyatı 24 Aralık’ta 0,3 doların altına hızla düştü ve Binance’de 0,2138 dolara kadar geriledi. XRP üzerindeki satış baskısı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a karşı açtığı yüksek profilli davanın ardından yoğunlaştı. XRP’nin keskin fiyat düşüşünün ardında yatan üç ana faktör bulunuyor: SEC davası, borsaların XRP’yi delist ediyor olması ve piyasa duyarlılığının kötüleşmesi.

“Ripple Davası Diğerlerinden Daha Kötü”

Aslında SEC’in Ripple’a açmış olduğu dava Blockchain ve kripto para birimlerine karşı açılmış ilk yüksek profilli dava değil. Örneğin; EOS ve Kik de benzer durumlarla karşı karşıya kalmıştı. Cinnemhain Ventures’dan Adam Cochran’a göre ise Ripple davası diğerlerinden daha farklı.

Cochran, Kik ve EOS’tan farklı olarak XRP’nin hala menkul kıymetler yasasını ihlal ettiğini ifade ediyor. Cochran’ın açıklamalarına göre, EOS ve Kik sadece satış sürecinde SEC’in menkul kıymet yasasını ihlal etmişti. Ancak XRP hala yasaları ihlal etmeye devam ediyor ve bu durum Ripple için işleri daha da kötü bir hale getiriyor. Cochran borsaların da ani tepkilerinin bu sebeple olduğunu düşünüyor.

Ripple’ın Savunması Yanlış Mı?

Birkaç avukat da benzer şekilde, davada belirtilen belgeler nedeniyle Ripple‘ın yanlış bir savunma vermek için mücadele edebileceğini belirtti. Bu nedenle, CEO Brad Garlinghouse’ın SEC ile mücadele edeceğini söylediği düşünüldüğünde, Ripple için dava daha karmaşık hale geliyor.

Cochran konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Merkezileştirme kanıtı, menkul kıymet piyasaya sürümünün kabulü ve yazılı satış uygulamaları için birden fazla belge var. Burada cehaleti/aptallığı savunmaya yer yok. Yöneticileri şahsen sorumlu olarak adlandırdılar, SEC bunu ölüm vuruşu yapmak istediğinde yapıyor. Bu, dolandırıcılık eyleminde genel menkul kıymetler eyleminden çok daha yaygındır.” ifadelerini kullandı.

Borsa Delistleri

Bunlara ek olarak Cochran’ın açıklamalarına göre bazı kaynaklar, Coinbase’in XRP‘nin kaldırılmasıyla ilgili bir avukatla görüştüğünü öne sürüyor. Borsaların henüz XRP’yi kaldırması gerekmiyor. Ancak mahkeme tarafından XRP bir menkul kıymet ilan edilirse, avukatlar, borsaların çeşitli risklerle karşılaşabileceğini ve token’ı önceden kaldırmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Cochran ise konuyla ilgili ortaya iddialara göre Coinbase XRP’yi Cuma günü yani yarın delist edebilir ve hem Coinbase’den hem Coinbase Pro’dan XRP’yi kaldırabilir.

Tüm bunlara ek olarak Santiment’ten alınan veriler, Ripple ile ilgili sosyal medya duyarlılığının önemli ölçüde azaldığını gösteriyor. Santiment’e göre, kripto ile ilgili sosyal medya tartışmalarına hala XRP ve SEC’in davası hakim.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.