Ripple CTO’su Bir Konuda Yatırımcıları Uyardı! 

Bitcoin Haber

Ripple’ın Baş Teknoloji Sorumlusu David Schwartz, geçtiğimiz günlerde Twitter’da bir Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) bünyesinde $XRP’ye yatırım yapma konusundaki düşüncelerini paylaşırken, XRP varlıklarının ne kadarını lansman sonrası bir AMM’ye tahsis edeceğine ilişkin bir soruya yanıt verdi. 

Otomatik Piyasa Yapıcı 

Otomatik Piyasa Yapıcı, kullanıcıların üçüncü taraf aracılara ihtiyaç duymadan kripto para alıp satmasına olanak tanıyan bir tür merkezi olmayan borsadır. Bunlar, alım satımı kolaylaştırmak için geleneksel emir defterleri yerine likidite havuzlarını kullanır. Bu havuzlar, likidite sağlayıcılar tarafından sağlanan tokenlardan oluşur ve bunlar da alım satım ücretlerinin bir kısmını kazanır. 

Buna karşılık Schwartz, XRP’sinin üçte biri ila dörtte birini platforma aktaracağını tahmin etti. Ripple’ın CTO’su daha sonra XRP yatırımcılarının tokenlarını bir AMM’ye yerleştirmeyi düşünürken neden dikkatli davranmak isteyebileceklerine dair üç neden sundu. 

Schwartz’ın ilk endişesi, AMM içindeki diğer dijital varlıklara maruz kalmaktır. AMM’lerin çeşitli varlıklar için likidite sunduğunu, bu nedenle bir varlığın fiyatının XRP dahil havuzdaki diğer tüm varlıkların değerini etkileyebileceğini söyledi. 

XRP Yatırımcıları İçin Risk 

Bu durum, diğer varlıkların fiyat dalgalanmalarına maruz kalmak istemeyen uzun vadeli XRP yatırımcıları için bir risk oluşturabilir. Schwartz’ın özetlediği ikinci risk ise uygulama hataları potansiyelidir. AMM’ler karmaşık akıllı sözleşmelere dayandığından, kodda her zaman yatırımcı fonlarının kaybına neden olabilecek hatalar veya güvenlik açıkları olma ihtimali olduğunu belirtti. 

Schwartz, AMM’lerin token ticareti için faydasını kabul etmekle birlikte, yatırımcıların XRP’yi bir AMM’de tutmayı seçmeden önce potansiyel riskleri iyice araştırıp anlamalarının önemini vurguladı. 

Son olarak Schwartz, XRP’yi AMM’de tutmanın üçüncü bir riski olarak önemli kazançlar için sınırlı potansiyel belirledi. AMM’lerin XRP ve diğer tokenlar için likidite sağlayabilmelerine rağmen, XRP için sürekli olarak önemli fiyat kazançlarına yol açamayabileceklerini belirtti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Volatilitesi Long ve Short Pozisyonları Vurdu!  

Sonraki Haber

Yatırım bankası H.C. Wainwright: Kripto Kışı Bitiyor  

İlgili Haberler