Ripple CEO’su Yatırımcıları Rahatlatmaya Çalışıyor Ama XRP Düşüyor!

Ripple CEO’su Yatırımcıları Rahatlatmaya Çalışıyor Ama XRP Düşüyor!

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, şirkete SEC tarafından açılan dava ile ilgili açıklamalar yaptı ve XRP yatırımcılarının içini rahatlatmaya çalıştı. CEO, şirketin davalarını mahkemede kanıtlayacağına dair güvence verdi.

“Bütün Kriptolara Yapılan Bir Saldırı”

22 Aralık’ta yayınlanan bir blog gönderisinde Garlinghouse, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından XRP kripto para birimine karşı açılan yasal işlemin “kripto geneline yönelik bir saldırı” olduğunu savundu.

Yönetici, düzenleyici eylemin bir bütün olarak endüstri üzerinde bir “kartopu etkisi” yaratacağından ve yalnızca Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) değil, Coinbase ve diğer tüm kripto para birimleri gibi büyük oyuncuları etkileyeceğinden emin bir şekilde yaptığı açıklamada, “Ripple, Chris ve ben dosyada adı geçen kişiler olabiliriz, ancak bu kripto para birimine yönelik bir saldırıdır. Bu durumda XRP, alandaki diğer her altcoin için bir vekildir. Oradan bir kartopu etkisi var. Bu, herhangi bir piyasa yapıcısı, Coinbase gibi borsalar vb. için iyi bir haber değil. Bu, dijital bir varlıkla çalışan herhangi bir şirket için endüstri çapında korkunç bir emsal teşkil ediyor.” ifadelerini kullandı.

Garlinghouse, düzenleyici kurumun dijital varlık alanında yeniliği teşvik etmeye kararlı olduğunu iddia etmesine rağmen, SEC’in “kripto endüstrisine topyekün bir saldırıya girdiğini” söyledi.

“Ripple Haklılığını Kanıtlayacak”

Ancak Garlinghouse, Ripple‘ın mahkemede haklı olduğunu kanıtlayacağından emin. CEO, sahiplerinin Ripple ile hiçbir bağlantısı veya ilişkisi olmadığı için XRP’nin bir “yatırım sözleşmesi” olmadığını vurguladı. Garlinghouse ayrıca, XRP’nin piyasa değerinin, menkul kıymetlerden farklı olarak Ripple’ın faaliyetleriyle ilişkili olmadığını da vurguladı. Garlinghouse, “Biz sadece hukukun doğru tarafında değiliz, tarihin de doğru tarafında olacağız.” sözlerini kullandı.

“Amerika’dan Taşınacağız”

CEO ayrıca, SEC’in eyleminin Ripple’ı merkezlerini Amerika Birleşik Devletleri dışına taşımaya ittiğini de belirtti. Ancak şirket, bir çözüm bulmak için yeni hükümetle çalışmayı hala dört gözle beklediğini söylüyor. Daha önce bildirildiği gibi Japonya, Ripple’in yeni genel merkezi için birincil adaydı. Garlinghouse, Aralık ayı başlarında ABD’li yatırımcıların küresel Ripple müşterilerinin yalnızca %5’ini oluşturduğunu da iddia etti.

Öte yandan SEC 22 Aralık’ta Manhattan’daki federal bölge mahkemesine XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ederek bir şikayette bulundu. Bazı endüstri oyuncuları daha sonra SEC’in XRP‘yi bir menkul kıymet olarak kabul etme kararına direnmek için herhangi bir çaba sarf etmeyeceklerini iddia etti.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.