Ripple CEO’su SEC Davasındaki Önemli Kilometre Taşını Kutladı 

Bitcoin Haber

Salı günü (16 Mayıs 2023), Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile firması arasında devam eden davada “şeffaflık için kazanım” olarak adlandırdığı şeyi kutladı. Peki bu “galibiyet” gerçekten ne anlama geliyor? 

Ripple’dan Galibiyet 

CoinDesk tarafından bildirildiği üzere, federal bir yargıç SEC’in eski yetkili William Hinman’ın kripto para ve menkul kıymetler üzerine 2018 yılında yaptığı bir konuşmayla bağlantılı belgeleri mühürleyemeyeceğine karar verdi. Hinman, kendi görüşüne göre Ether’in bir menkul kıymet olmadığını belirttiği için bu konuşma Ripple‘ın savunması için çok önemlidir. XRP kripto para biriminin arkasındaki şirket olan Ripple, Aralık 2020’den bu yana SEC ile bir davaya karışmış durumda ve kayıt dışı, devam eden bir dijital varlık menkul kıymet teklifi yoluyla 1,3 milyar doların üzerinde para toplamakla suçlanıyor. 

“Hinman Konuşma Belgeleri” olarak anılan söz konusu belgeler davayla ilgilidir. Söz konusu belgelerin Ocak 2022’de Sulh Yargıcı Sarah Netburn tarafından keşif sürecinin bir parçası olarak Ripple’a teslim edilmesine karar verilmişti. ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi Yargıcı Analisa Torres, Netburn’un kararına katılarak belgelerin mühürlenemeyeceğine hükmetti. Ancak, SEC’in bu belgelerde adı geçen kişilerin kişisel bilgilerini redakte etmesine izin verdi. 

Ripple ve SEC 

Yargıç Torres, belgelerin “bir ajans pozisyonu, kararı veya politikası ile ilgili olmadıkları için müzakere süreci ayrıcalığı ile korunmadığını” savundu. Sonuç olarak, bu belgelerin mühürlenmesi ajans içinde “açıklık ve samimiyeti” korumayacağı gibi, böyle bir çıkar da kamu erişiminin güçlü karinesine ağır basacak kadar önemli olmayacaktır. 

Bu arada, raporlara göre Ripple, finansal bilgiler ve sözleşme anlaşmaları da dahil olmak üzere birçok belgesini redakte etmeye çalıştı. Görünüşe göre, Yargıç Torres, Ripple’ın hedefli ve spesifik oldukları iddiasıyla uyumlu olarak, önerilen bu redaksiyonların çoğuna izin verdi. Ancak, Ripple’ın önerdiği redaksiyonlardan bazılarını, özellikle de XRP ile ilgili olanları “aşırı geniş” olarak değerlendirdi. 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

DigiToads (TOADS), Dogecoin (DOGE) ve EOS’u Geride Bırakabilir Mi? 

Sonraki Haber

Solana’nın NFT Alanındaki Büyümesi SOL’un Fiyat Grafiğine Yansıyacak mı?  

İlgili Haberler