Ripple Bu Alanda da Kendini Göstermek İstiyor: XRP Nasıl Etkilenir?

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre San Francisco merkezli Blockchain firması Ripple, XRP Ledger’ı merkez bankası dijital para birimi, (CBDC) dünyasına entegre etmek için baskı yapmayı sürdürüyor. Yeni bir iş ilanına göre Ripple, merkez bankası konusunda tecrübeli üst düzey bir yöneticiyi işe almak istiyor.

Ripple’ın CBDC Adımı

Ripple’ın paylaştığı iş ilanına göre firma, XRP Ledger’de merkez bankası dijital para birimi girişimlerini desteklemeye odaklanan, dünya çapındaki merkez bankalarıyla uygulanan stratejilere, ortaklıklara ve proje çalışmalarıne liderlik edecek tecrübeli bir lider arıyor. Konuyla ilgili ilanda, “Bu rolde, Ripple’ın merkez bankalarıyla stratejisini tanımlayacak ve yönetecek, dünya çapındaki merkez bankalarıyla ilişkiler kuracak ve onları eğitecek, projeleri oluşturmak ve dağıtmak için merkez bankalarıyla ortaklıklar kurup yöneteceksiniz.” ifadeleri yer alıyor.

Öte yandan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse geçtiğimiz günlerde merkez bankalarının stablecoin piyasaya sürmek için XRP Ledger’ı kullanmayı düşünebileceklerini dile getirdi. Ayrıca, XRP’nin dijital geleneksel para formlarını değiştirmek için bir köprü varlık olarak kullanılabileceğini de yaptığı açıklamalarda belirtti.

Bunlara ek olarak yeni işe alınan kişi, Ripple’ın ürünlerini yeni ortaya çıkan CBDC piyasasıyla entegre etmek için stratejiler geliştirmeye odaklanacak ve bankaların XRP Blockchain’inden yararlanabileceği çeşitli yollar sunacak. Ripple, merkez bankası dijital para birimi projeleriyle ortaklık kurmak ve “bankaların ve projelerin hedef listesini ve geçiş hattını yönetmek ve anlaşma sürecini baştan sona yönlendirmek” istediğini ifade ediyor.

XRP Fiyatına Etkisi

Ripple çok uzun zamandır özellikle uluslararası ödemeler konusunda adımlar atıyor ve büyük ortaklıklar kuruyor. Şu anda dünya çapınca önemli pek çok finansal kurum Ripple’ın ödeme sistemini kullanıyor. Ancak Ripple bu ödeme sisteminde XRP’nin kullanımını zorunlu tutmuyor ve bu sebeple XRP fiyatının gelişmelerden etkilenmediği düşünülüyor.

Yine de mevcut fiyat hareketlerine bakıldığında XRP fiyatının şu anda çok iyi bir performans sergilediği görülüyor. Aslında bu performans 3 yıldır kötü bir ivme çizen piyasanın en büyük ikinci altcoin’i için şaşırtan bir gelişme oldu. XRP hafta sonu boyunca çok iyi bir fiyat grafiği çizdi ve saatler içinde sergilediği yüzde 30’luk artış ile yatırımcısının yüzünü güldürdü.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum’da Beklentiler Büyüyor: ETH 700 Doları Ne Zaman Görecek?

Sonraki Haber

Ethereum (ETH) 600 Dolar Sınırına Dayandı: 1.000 Dolar Mümkün Mü?

İlgili Haberler