Ripple, Bir Pasifik Ülkesi İle Ortaklığa Vardı!

İlayda Peker

Dijital ödeme ağı Ripple, Pasifik adası ulusunun kendi dijital para birimini geliştirmesine yardımcı olmak için Palau Cumhuriyeti ile ortaklık kurdu.

Ortaklığın Detayları

Ortaklığın ilk odak noktası, ülke için sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmaya yardımcı olmak için USD destekli bir dijital para biriminin geliştirilmesi olacak. Ripple’ın duyurusuna göre, işbirliği 2022’nin ilk yarısında dünyanın ilk hükümet destekli ulusal sabit parasının uygulanması ile kendisini gösterebilir. Bu noktada Ripple, ulusal dijital para biriminin kesin olarak başka bir CBDC olmayabileceğini de öne sürdü.

Bu noktada şirket yaptığı açıklamalarda, “Ripple, Palau’ya teknik, iş, tasarım ve politika desteği sağlayacaktır. Bu arada, XRP Ledger‘da USD destekli bir stablecoin ve ilgili kullanım durumlarını (şirket kaydı gibi) keşfetmek, Palau gibi ülkeler için merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC’ler) uygun bir alternatif sağlayabilir.” sözlerini kullandı.

Palau Başkanı Suangel Whipps Jr. ise ulusal dijital para biriminin Palau vatandaşlarına daha fazla finansal erişim sağlayacağını söyledi.

Bir ada ülkesi olarak Palau, iklim değişikliğinin bazı etkilerine karşı özellikle savunmasız ve Ripple da bu durumun iş için seçilmesinin nedenlerinden biri olduğunu dile getirdi. Firma, XRP Ledger’ın karbon açısından nötr ve Proof-of-Work blok zincirlerinden 120.000 kat daha fazla verimli  enerjiye sahip olduğunu açıkladı.

Finans ve İklim

Ripple‘da Merkez Bankası Sözleşmelerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı James Wallis konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Finans ve iklimle ilgili hedefine ulaşmak için Palau ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Ülke için gerçek bir ekonomik ve sosyal etki yaratmak için teknolojimizi ve deneyimimizi Palau’nun benzersiz özellikleriyle bir araya getirmek için harika bir fırsatımız var.” sözlerini kullandı.

Ripple, iklim ve çevresel hususlara yabancı değil. Bu yılın Şubat ayında, EW Zero aracının yardımıyla XRP karbon ağını sıfır yaparak başlayarak, 2030 yılına kadar net karbon sıfır olma hedefini açıkladı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

eToro, Cardano (ADA) İşlemlerine Kısıtlama Getiriyor! CEO Hoskinson, Gelişmeyi Yorumladı

Sonraki Haber

ConsenSys, İranlı Öğrenciler İçin Planladığı Ethereum Kodlama Eğitimini Askıya Aldı!

İlgili Haberler