Ripple 0,50 Dolara Kadar Geriledi, XRP Düşüşü Ne Kadar Derinleşebilir?

Ripple 0,50 Dolara Kadar Geriledi, XRP Düşüşü Ne Kadar Derinleşebilir?

Son günlerde kripto para piyasasında ciddi bir düşüş yaşanıyor. Lider kripto para birimi 1 Aralık’ta 19.800 dolara kadar yükseldikten sonra düşüş grafiği çizmeye başladı ve 20.000 dolar bandında yaşadığı reddedilme fiyatın 17.560 dolara kadar gerilemesine sebep oldu.

Bitcoin’deki (BTC) bu düşüş altcoin’leri de etkisi altına aldı ve tüm piyasa kırmızıya büründü. Son üç yıldır bir düşüş grafiği çizen, Spark airdrop ve piyasadaki genel yükseliş ile birlikte uzun zamandır görmediği fiyat seviyelerini gören XRP de düşüşten payına düşeni aldı.

XRP Nereye kadar Düşecek?

Ripple da Bitcoin gibi 1 Aralık’ta 0,68 dolar seviyesini gördükten sonra bir düşüş grafiği çizmeye başladı. Bununla birlikte XRP’nin 24 Kasım’da 0,78 dolara kadar yükseldiğini de belirtmekte fayda var.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,53 dolardan işlem gören XRP’nin son düşüşle beraber 0,50 dolara kadar gerilediği görülüyor. Ancak önemli bir seviye olan 0,50 doların altının görülmemiş olması yatırımcıları bir nebze rahatlatıyor.

Bunlara ek olarak eğer 0,50 dolarlık önemli destek kaybedilirse BTC’nin daha düşük seviyeleri görebileceği düşünülüyor. Analistler düşüşün 0.40 dolar seviyelerine kadar derinleşebileceğini ifade ediyor.

Ripple’da Yükseliş İhtimali

Analistlere göre 0,5420 dolarlık desteğin altındaki fiyat dalgalanmasında eğer XRP olumsuz bir kırılma yaşamazsa, makul bir yükseliş başlatabilir. Yapılan açıklamalarda, yukarı yönde ilk direncin 0,5650 dolar seviyesine yakın olduğu ve ilk büyük direncin 0,5720 dolar seviyesinde olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan ana direnç seviyesinin 0,58 dolar bandında ve 100 saatlik basit hareketli ortalamanın yakınında oluştuğu düşünülüyor. Dolayısıyla 0.5800 dolar seviyesinin üzerinde bir kapanış, yakın vadede 0.6000 dolar ve 0.6120 dolar seviyelerine doğru güçlü bir artış başlatabilir.

Bitcoin ve Ethereum Fiyatlarının Etkisi

Her ne kadar Spark airdrop’un XRP üzerinde olumlu bir etkisi olsa da Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatlarının da piyasa hacmi bakımından üçüncü kripto para birimi için önemli olduğunu unutmamak gerekiyor.

Analistler BTC’deki düzeltmenin 16.000 dolar bandına kadar gerileyebileceğini düşünüyor. Bu sebeple kısa vadede XRP fiyatında da geri çekilmeler yaşanabilir. Ama analistlerin büyük çoğunluğunun orta ve uzun vadede BTC fiyatında bir artış beklediğini ve bunun da altcoin fiyatlarını da etkileyeceğini unutmamak gerekiyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.