Profesyonel Spor Ligleri de NFT’ler İle İlgileniyor

İlayda Peker

NBA Top Shot’ın arkasındaki firma olan Dapper Labs, profesyonel spor liglerinin artık non-fungible token’lara NFT’lere karşı direnç göstermediğini dile getirdi.

NFT’lere Karşı Direnç Yok

25 Ekim’de Yahoo Finance’in Tüm Piyasalar Zirvesi’nde konuşan Dapper Labs’in ortaklıklar başkanı Caty Tedman, profesyonel spor kuruluşlarının duruşunun, sektörün 2021’in başlarında hızla büyüyen ilerlemesi ile birlikte birdenbire NFT‘lere karşı değiştiğini söyledi.

Tedman konuyla ilgili olarak, “Durum dramatik bir şekilde değişti, burada bir şeyler olduğuna dair daha fazla anlayış olduğunu düşünüyorum. Bugünlerde NFT’lerin önemli bir şey olduğu konusunda çok az dirençle karşılaşıyorum.” sözlerini kullandı.

Dapper, 2020’nin sonlarında NBA Top Shot’ı piyasaya sürdüğünde, resmi lisanslı spor NFT’lerinde bir öncü olarak ortaya çıktı. Firma, o zamandan beri Ulusal Futbol Ligi (NFL), Kadınlar Ulusal Basketbol Birliği (WNBA), İspanyol futbol organizasyonu La Liga ve Ultimate Fighting Championship (UFC) olmak üzere önemli kurumlar ile ortaklığa imza attı.

Dapper’ın NBA ile ilk görüşmeleri hakkında konuşan Tedman, organizasyonun, NFT‘lerin spor mağazacılığı için bir araç olarak işe yaradığının henüz kanıtlanmadığı gerçeğiyle ilgili endişelerini dile getirdiğini belirterek şunları söyledi:

O zamanlar, çok fazla açıklamaya gerek vardı ve ikincil gelire sahip olmanın nasıl göründüğü hakkında konuşmak için avukatlar ve finanstaki insanlarla çok zaman harcadık. Ticari mallarda ikincil geliriniz yok. Tüketiciler için varlıkların daimi mülkiyetine sahip olmak nasıl görünüyor?

NBA Top Shot NFT’leri

CryptoSlam’den alınan verilere göre, NBA Top Shot NFT‘leri Ekim ayında 32 milyon dolardan fazla ikincil satış gerçekleştirdi ve bu rakam bir önceki aya göre %58’lik bir artışı temsil ediyor.

Geçen hafta, NBA Top Shot NFT’lerinin günlük ticaret hacminin, projenin retro “Run It Back 2005-06” paketlerini 15 Ekim’de piyasaya sürmesinin ardından %440’tan fazla arttığı ortaya çıktı. Ancak Ekim ayındaki artan büyümeye rağmen, ticaret hacimleri hala 224 milyon dolarlık ikincil satış rekoru kıran Şubat ayında görülen seviyelerin oldukça altında.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Tesla Yeniden Bitcoin (BTC) Ödemelerini Kabul Edecek Mi?

Sonraki Haber

ABD Kripto Para Düzenlemesini Şekillendiriyor!

İlgili Haberler