Popüler İsimler Bitcoin ETF’inin Onaylanacağını Düşünüyor Mu?

İlayda Peker

Kripto para birimi ve DeFi sektörü hala genç ve endüstrinin çoğu hala düzenleyici netlik ve rehberlik bekliyor. Aslında bu durum birçok kripto para savunucusunun da eleştirdiği bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Doğru Düzenlemeler Gerekli

WisdomTree CEO’su Jonathan Steinberg, son röportajında sektörde “doğru düzenlemelerin” olması gerektiğini dile getirdi. CEO’ya göre kripto para birimlerinin ana akım haline gelebilmesi için bir miktar düzenlemenin uygulanması gerekiyor.

Öte yandan her ne kadar küresel anlamda düzenleyiciler ile çeşitli ilerlemeler kaydedilmiş olsa da Amerika’da hala belirsizliklerin sürdüğü ifade ediliyor.  Crypto.com’un Kurumsal Satışlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Diana Pires’in da bu konuya değiniyor. Pires, düzenlemeler ile bireysel ve kurumsal yatırımlar arasındaki boşlukların kapanacağını ifade ediyor.

Bununla birlikte şu anda çoğu düzenleyicinin her şeyden önce yatırımcı korumasına odaklandığını belirtmekte fayda var. Steinberg de konuyla ilgili açıklamalarında, “SEC’in fiziksel Bitcoin’in fiyat keşfine takıldığını düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Bitcoin ETF Onayı

Öte yandan düzenleyiciler her ne kadar Bitcoin‘in değerini anlıyor da olsa fiyat volatilitesine takılıyorlar.  Kısa bir süre önce SEC yöneticisi Gensler Bitcoin’in dijital ve kıt bir değer deposu olduğunu ancak fiyatının çok değişken olduğunu dile getirmişti.

Ayrıca, SEC’in Ekim ve Kasım aylarında iki Bitcoin ETF onay tarihine yakın olduğunu belirtmekte fayda var. WisdomTree, diğer 18 kişiyle birlikte onay için başvuruda bulundu.

Bu arada analistler, bir kripto ETF‘nin onayının tüm kripto sektörüne olan güveni güçlendireceğine ve bir fiyat katalizörü görevi göreceğine inanıyorlar.

Ancak Steinberg konuyla ilgili çekinceleri olduğunu ifade ediyor ve öncelikle vadeli işlemlerin daha sonra fiziksel ürünlerin onaylanacağını ifade ediyor. Aralık 2020’de ETF başvurusunda bulunan yatırım şirketi VanEck de bu duruma değindi. CEO Jan van Eck yakın tarihli bir röportajda, “Gensler, SEC’in veya diğer federal düzenleyicilerin etkileşimde bulunabileceği düzenlenmiş borsalar ve kuruluşlarla uğraşmakta çok daha rahat, bu yüzden Bitcoin vadeli işlemleri hakkında olumlu şeyler söyledi.” ifadelerini kullandı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Vitalik Buterin, El Salvador’un Bitcoin (BTC) Adımını Eleştirdi

Sonraki Haber

McKinsey’nin Raporundan Dikkat Çeken CBDC ve Stablecoin Açıklamaları

İlgili Haberler