Polkadot (DOT) Fiyat Analizi: DOT/USD’nin Yükselişi Sürecek mi?

Metin Alaca

Ethereum katili olarak görülen Polkadot (DOT), kısa sürede top 10 içerisine girip top 10 içerisindeki yerini sağlamlaştırmayı başardı. DOT fiyatı son günlerde inanılmaz bir yükseliş elde ederek kısa sürede %300’e yakın değer kazandı. DOT/USD teknik analizine göre ise DOT fiyatının hala gidecek yeri bulunuyor olabilir.

DOT/USD Teknik Analizi

Haftalık DOT/USD teknik analizine bakıldığında, flama indikatörünün 9 dolar seviyesinde kendisini belli ettiği görülyor. Bitcoin fiyatının 11 Ocak tarihindeki düşüşü öncesinde 14 dolara kadar yükselen DOT, bu düşüş ile beraber ise yeniden 9 dolara gerileyip aslında dip formasyonu yaptı.

DOT fiyatının daha sonra buradan başlayıp 17,26 dolara kadar yükselmesi, flamanın devamı olarak görülmekte. 17,26 dolar seviyesinde “fiyat keşfine” çıkan DOT, belirli bir süre konsolidasyon yaşadıktan sonra yeniden yükselişe geçti ve 18,10 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

DOT Ani Düşüş Yaşadı

Binance kripto para borsasında 16 Ocak tarihinde DOT fiyatında saniyeler içerisinde %7 düşüş yaşanması ise long pozisyonların tasfiyesi için yapılan planlı bir eylem gibi gözüküyor. Buna rağmen sert düşüş anında giderildi ve burası DOT için çifte dip pozisyonu sergilemiş oldu.

DOT fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 17,11 dolardan işlem görüyor. Son 7 gün içerisinde %75 yükseliş elde ettiği görülen DOT, Bitcoin fiyatının gidişatına göre 18,10 dolar üzerinde fiyat keşfine çıkabilir. Fiyat keşfi aslında hiçbir direnç olmad yükseliş veya çifte dip gerçekleşen noktaya dönüş yapılması olarak biliniyor. Eğer BTC bu süre boyunca stabil kalırsa DOT fiyatı için psikolojik destek olarak görülen 20 dolar seviyesine ulaşılabilir.

Buradan DOT Alınır Mı?

BTC fiyatının düşüşe geçmesi ise DOT/USD işlem çiftini 16,20 dolar desteğine çekebilir. Burada tutunup tutunmayacağına bağlı olarak DOT’un sıradaki destek noktasının 13,70 dolar ve son olarak daha önceki flamanın bulunduğu 9 dolar olabileceği görülmekte. 9 doların altına inilmesi ise 5 dolar seviyesinin kaçınılmaz olmasına neden olabilir. Bu da şu an için alım yapacak yatırımcıların oldukça büyük bir risk alabileceğini gösteriyor. Son haftalarda %300’e yakın bir varlığı satın almak kesinlikle kazançtan çok kayıp riski taşıyor.

DOT, toplam piyasa değerine göre en büyük 4. sıraya yerleşerek ise kolay kolay düşüş yaşamayacağını ortaya koydu. 16 milyar doların üzerinde tıplam piyasa değerine sahip olan DOT’un her geçen gün daha fazla ticari hacme ulaşmasının sebebi ise ekosistemindeki farklı kripto para projeleri şeklinde görülüyor. Bu da DOT fiyatının sert düşüşler yaşamasını engelleyebilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance Türkiye Açıldı! Artık Türk Bankalarıyla İşlem Yapabilirsiniz

Sonraki Haber

Eski Kanada Başbakanı: “Bitcoin (BTC) Rezerv Para Olabilir”

İlgili Haberler