PlanB’nin Modeline Göre Bitcoin (BTC) Aşırı Mı Değerlendi: Bu Ne Anlama Geliyor?

İlayda Peker

Piyasanın popüler isimlerinden PlanB ve analistin ortaya koyduğu bir model olan stock-to-flow, Bitcoin’in gelecekte 100.000 dolar ve hatta 1 trilyon dolar olabileceğini iddia ediyor. Ancak güncel fiyatlar değerlendirildiğinde Bitcoin şu anda stock-to-flow modeline göre bile aşırı değer kazanmış olabilir.

Yapılan yorumlara göre ise bu durum hem düşüş hem yükseliş sinyali olarak nitelendiriliyor.

Stock-To-Flow Modeli, Altın ve Bitcoin

Bitcoin özellikle 21 milyonluk sınırlı arzı sebebiyle son dönemlerde oldukça popülerlik kazandı. Çünkü BTC gerek sınırlı arzı, gerek arzın her dört yılda bir düşmesi gerekse de halihazırda piyasaya sürülen BTC’lerin bazılarının kaybolmuş olması sebebiyle en zor para türü olarak nitelendiriliyor.

Bunun yanında şu anda altının da sınırlı arzı olduğu biliniyor ama arzın ne kadar olduğu bilinmiyor. Dolayısıyla bu benzerlik Bitcoin’in dijital altın olarak nitelendirilmesini sağlıyor. Bu benzetme finansal modellere de yansıyor ve daha önce geleneksel finansal sistemlerde kullanılan stock-to-flow modelinin Bitcoin’e de uyarlanmasını sağlıyor.

PlanB, hem geçmiş verileri takip ederek hem de BTC‘nin arz kıtlığına dayanarak oluşturduğu model ile BTC’nin gelecekte 100.000 dolar ile 1 trilyon dolar arasında bir değer ulaşacağını ifade ediyor.

Bitcoin Aşırı Mı Değerlendi?

Oldukça iyi bir şekilde çalıştığı düşünülen modele göre, günümüzdeki döngü ile bir önceki döngü karşılaştırıldığında Bitcoin’in çok fazla değer kazandığı ifade ediliyor. BTC son zamanlarda gerçekten büyük bir artış yaşadı ve fiyat yaklaşık olarak 3 kat arttı.

Bu Ne Anlama Geliyor?

Analistlere göre bu durum iki şekilde yorumlanabilir: İlk olarak mevcut döngü, 2017’den çok daha fazla yükselişe sahip olabilir. Bu da büyük bir düzeltme yaşanmadan önce fiyatın 100.000 dolara kadar yükseleceği anlamına geliyor olabilir. Ancak son 1 haftadır yaşanan hareketler bu yorumun sorgulanmasına sebep olabilir.

İkinci olarak bu aşırı değerlenme çok büyük bir düzeltme etkisi yaratacak ve sonrasında BTC 100.000 dolara doğru yeni bir boğa koşusu başlatacak. Günümüzdeki fiyat hareketleri göz önünde bulundurulduğunda bu seçenek daha olası hale geliyor.


Total
17
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 25/02/2021

Sonraki Haber

Bir Büyük Firma Daha Bitcoin (BTC) Yatırımı Yapmaya Hazırlanıyor Olabilir!

İlgili Haberler