PlanB’den Yine İddialı Açıklama: Bitcoin 1 Milyon Dolar Olacak Mı?

İlayda Peker

Popüler kripto para analisti PlanB, Bitcoin (BTC) için büyük bir ralli tahminini ikiye katlıyor. PlanB, kripto analisti Scott Melker ile yaptığı yeni bir röportajda, stock to flow modeline göre Bitcoin’in yüzde 5.800 artış yaşayabileceğini ifade ediyor.

58 Kat Artış Mümkün Mü?

Stock to flow modeli, bir varlığın değer değişikliklerini, mevcut fiyatını arzının çıkarılma oranıyla karşılaştırarak tahmin eden bir model olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin’in arzı ise 2024’te planlanan bir sonraki yarılanma olayı ile sıkışacak. PlanB, modelin 55.000 dolarlık tahminin doğru çıktığını ifade ediyor ve bazıları bu durumdan hoşlanmasa da uzun vadeli tahminler yaptığını dile getiriyor. Bu açıklamalara göre lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 100.000 dolar ile 1 milyon dolar arasında bir seviyeye yükselecek.

Bunlara ek olarak popüler analist modelinin geçersiz olduğu kanıtlanmadıkça ya da “Bitcoin ölmedikçe” tahmininden emin olduğunu ifade ediyor.

PlanB konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “100.000-1 milyon dolar aralığına çıkacağımızdan hiç şüphem yok ve nereden bakarsanız bakın, eğer buna inanıyorsanız şu anki fiyat çok uygun ve evet ben çok iyimserim.” sözlerini kullanıyor.

Öte yandan yakın vadede, PlanB daha önce önümüzdeki üç ay içinde Bitcoin’de dip seviyenin görüleceğini düşündüğünü ifade etmişti. Konuyla ilgili açıklamalarında analist, Bitcoin’in genellikle rekor bir fiyata ulaştıktan yaklaşık 18 ay sonra ayı piyasasının en düşük seviyesine ulaştığını söyledi.

Bitcoin Fiyatı

Lider kripto para birimi Bitcoin yazının kaleme alındığı sırada 16.800 dolar bandında işlem görüyor. PlanB’nin tahmini tutarsa ve BTC 100.000 dolara ulaşırsa şayet bu lider kripto paranın mevcut fiyatlarından yaklaşık olarak yüzde 490 oranında artış yaşaması demek. Bitcoin’in 1 milyon dolara ulaşması içinse fiyatının %5,837 oranında artması gerekiyor.

Şu an için analistlerin yakın vadede bırakın 1 milyonu 100.000 dolar için bile bir ümidinin olmadığını ifade etmekte fayda var. Ancak bir sonraki blok ödülü yarılanması sonrasında Bitcoin’in 100.000 doları görebileceği pek çok analist tarafından dile getiriliyor. Bir sonraki yarılanma ise yukarıda da belirtildiği gibi 2024 yılında gerçekleşecek.


Total
7
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

2018 Dibini Doğru Tahmin Etmişti: Analist Bitcoin Yatırımcılarını Uyardı!

Sonraki Haber

SBF O Önemli Tarihi Kaçırdı: FTX Olayında Şimdi Ne Olacak?

İlgili Haberler