PlanB, Yeni Bitcoin Hedefini Açıkladı ve Şaşırtmadı!

İlayda Peker

Piyasanın popüler analistlerinden PlanB, lider kripto para biriminin 100.000 doları görmesinin kaçınılmaz olduğunu ve altı haneli rakamlara 2023 yılı sonunda ulaşılacağını ifade ediyor.

Bitcoin’de Hedef 100.000 Dolar

PlanB yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in hem stock-to-flow modeline hem de logaritmik regresyona göre gelecek yılın sonuna kadar 100.000 dolara ulaşacağını ifade ediyor. PlanB, Bitcoin fiyatı ile ilgili yaptığı son tahminde başarısız olmuştu ve BTC analistin tahmini gibi 2021 yılının sonunda 145.000 doları görmemişti.

Popüler S2F modelinin ve varyasyonlarının arkasındaki analist olan PlanB, yakın zamanda BTC’nin fiyat yörüngesi açısından olumlu veriler paylaştı. Analist, hem S2F’ye hem de logaritmik regresyona değinerek birincil kripto para biriminin 2023’ün sonuna kadar altı haneli bir fiyat seviyesine ulaşacağını öne sürdü.

Buna ek olarak altın ve Bitcoin arasında da bir karşılaştırma yapan analist, bir sonraki blok ödülü yarılanmasından sonra BTC’nin piyasa değerinin artacağını ve bu durumda altını geride bırakacağını dile getirdi. Dolayısıyla analist 2024 yılının başında gerçekleşmesi planlanan yarılanmadan sonra BTC’nin piyasa değerinin en azından altının piyasa değerine eşitleneceğini düşünüyor.

PlanB’nin Yanlış Tahmini

S2F model aslında oldukça doğru tahminleri bize sundu ancak son tahminlerinde yanıldığı görülüyor. S2F modeli, 2021 yılının sonuna kadar Bitcoin’in en az 100.000 dolara ulaşacağını ve hatta 145.000 doları görme ihtimali olduğunu tahmin etmişti. Ancak bu durum gerçekleşmedi ve sadece bu modele bağlı işlem yapan yatırımcılar hayal kırıklığına uğradı.

Buna ek olarak PlanB’nin “floor model” ya da “worst-case scenario” olarak adlandırdığı ve arka arkaya birkaç ay boyunca yüksek doğruluk sergileyen başka bir modeli de vardı. Bu yanlış tahminlere rağmen PlanB, beklenenden birkaç yıl daha uzun sürse bile Bitcoin‘in kaçınılmaz olarak altı haneli bir fiyat bölgesine ulaşacağından oldukça emin görünüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Shiba Inu’ya (SHIB) Bir Destek Daha Geldi!

Sonraki Haber

Bitcoin’de (BTC) Kırılım Noktasında Mıyız? Yön Nereye Gidecek?

İlgili Haberler