Bitcoin, Teknoloji Hisselerinden Daha İyi Performans Sergiliyor!

İlayda Peker

Finbold’dan alınan verilere göre, Bitcoin‘in 30 günlük performansı, yazının yayına hazırlandığı sırada %16’nın biraz altında bir ortalama yatırım getirisi (ROI) ile ilk 6 teknoloji hissesinden daha iyi performans gösterdi. Böylece Bitcoin’in sadece “başka bir teknoloji hissesi” olduğu yönündeki görüşler de çürütülmüş oldu.

BTC ve Geleneksel Pazarlar

Kurumsal yatırımcılar alana girdikçe özellikle makro-ekonomik faktörler hem Bitcoin’i hem geleneksel finansal piyasalarını etkilediği için, iki piyasa arasındaki bağlantı giderek güçleniyor. Ancak finansal analiz firması Finbold’dan alınan veriler, teknoloji hisse senetlerinin BTC ile en güçlü korelasyonu sağlamayabileceğini gösteriyor.

Avustralya’nın Bitcoin‘e kurumsal düzeyde yatırım yapma imkanı sunan ilk fonu Monochrome CEO’su Jeff Yew, Forkast’a yaptığı açıklamalarda, teknoloji hisse senetlerinin daha spekülatif varlıklar haline geldiğini dile getirdi. Ywe konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda,  “Bu rakamla beni şaşırtmıyor. Bitcoin teknoloji üzerinde rekabet etmeye çalışmıyor, çünkü alternatif dijital para olması önerildi.” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak Bitcoin’in Meta karşısında da oldukça güçlü olduğunu ifade edebiliriz. Meta, ilk üç ayda kullanıcı sayesinde gözle görülür bir düşüş yaşandığını ifade etmiş ve bu haberde sonra Meta hisseleri sadece bir günde %25 düşmüştü. Uzman isimlerin tahminlerine göre bu durumdan sonra yatırımcıların bir kısmı kripto paraya geçiş yapmayı seçti.

Diğer Teknoloji Hisseleri

MarketWatch’a göre Amazon aynı gün %13,5 artışla en güçlü işlem günlerinden birini yaşadı ancak sonrasında bir miktar geri çekilme oldu ve 3.112 dolara kadar geriledi. Bitcoin ise son hamlelerden sonra 44.000 doları yeniden aşmayı başardı ve analistler artık yukarı yönlü sert hamlelerin gelebileceğini ifade ediyor.

Bunlara ek olarak Yew, Bitcoin ile geleneksel pazarlar arasındaki korelasyonun artmaya devam etmesini beklemesine rağmen, bunun önümüzdeki ay veya daha sonra tekrarlanıp tekrarlanmayacağını tahmin etmenin zor olduğunu kabul etti.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Elon Musk’tan Dogecoin Yatırımcılarını Heyecanlandıran Bir Açıklama Geldi!

Sonraki Haber

Shiba Inu’ya (SHIB) Bir Destek Daha Geldi!

İlgili Haberler