PlanB İddialı: Ayı Piyasası Bitiyor Mu?

İlayda Peker

Bitcoin’in (BTC) uzun zamandır bir ayı piyasasında seyrettiğini rahatlıkla dile getirebiliriz. Kripto piyasası hala baskı altındayken, Bitcoin fiyatı kritik 30.000 dolar seviyesinin altında işlem görmeye devam ediyor. Bununla birlikte, stock-to-flow (S2F) modelinin yaratıcısı PlanB, ayı piyasasının neredeyse bittiğini iddia ediyor.

Ayı Piyasası Bitiyor Mu?

Analistin açıklamalarına göre, Gerçekleşen Fiyat Hareketli Ortalaması (RPMA) <1 ve Göreceli Güç Endeksi <50 seviyelerinde ve bu dönemler alım için “harika” zamanlar olabilir. Ancak analist bu noktada yaptığı açıklamalarda, RPMA ve RSI’nin tekrar yükselmesinin biraz zaman alabileceğini düşünüyor.

PlanB kısa süre önce Bitcoin (BTC) fiyatının bir sonraki boğa piyasası için yeni bir dip oluşturduğunu açıkladı. BTC trendi bu hafta PlanB’nin tahminlerine göre hareket etti, fiyat 28.500 dolar seviyesine yakın bir düşüş yaşadı.

PlanB paylaştığı son gönderi ile ise ayı piyasasının neredeyse bittiğini ve fiyatın tekrar yükselmeye başlaması gerektiğini bildiriyor. Mevcut seviyelerdeki RPMA ve RSI’nin Bitcoin için bir dip önerdiğine inanıyor. Ancak, bir yükseliş görmemiz 6-9 ay (2014 ve 2018/19 gibi) veya 1-2 ay (2011 ve 2020 gibi) olabilir.

Ayrıca PlanB, ABD hisse senedi piyasası ile Bitcoin, özellikle S&P 500 ve Bitcoin arasında bir korelasyon da paylaştı. Hem hisse senedi piyasası hem de Bitcoin, Kasım 2021’den bu yana düşüş yaşadı.

Bitcoin Blok Yarılanması

PlanB’nin ayı piyasası yorumlarına rağmen, takipçileri Bitcoin yarılanmasını göz önünde bulundurarak ayı piyasasının hala bitmediğine inanıyor. Yapılan açıklamalara göre ayı piyasası Ekim ayına kadar devam edecek ve sonrasında bir yükseliş eğilimi görülebilir.

Ancak yapılan açıklamalara göre 2022’nin ikinci yarısında gerçekleşen fiyat ve RSI V şeklinde bir toparlanma yaparsa, ayı piyasası 1-2 ay içinde sona erebilir. Bu durumda da yeni bir ATH seviyesinin yıl bitmeden görülebileceği ifade ediliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

El Salvador’da Neler Oldu: Yetkililer Neden El Salvador’a Gitti?

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC)’in Düşüşü Bitti Mi? Veriler Ne Diyor?

İlgili Haberler