Bitcoin’de Önemli Veriler Neye İşaret Ediyor?

İlayda Peker

Günümüzde on-chain analizi, ayı piyasasında Bitcoin (BTC) fiyatının hangi aşamasında olduğunu belirlemek için Gerçekleşen Zarar göstergelerini inceliyor. Spesifik olarak, Gerçekleşen Zarar ve Net Gerçekleşen Kar/Zarar değerlendirilen göstergeler olarak karşımıza çıkıyor.

Gerçekleşen Zarar

Yapılan açıklamalara göre bugün gerçekleşen zarar, BTC’nin 2014 ve 2018’deki mutlak fiyat düşüşleriyle karşılaştırılabilir. Bazı durumlarda bu değerlerin aşıldığını da belirtmek gerekiyor. Bu da, Bitcoin‘in zaten bir dibe ulaşmış veya buna çok yakın olmasının mümkün olduğunu gösteriyor.

Öte yandan gerçekleşen zarar, son hareketlerindeki fiyatı mevcut hareketlerindeki fiyatlarından daha yüksek olan tüm taşınan kripto paraların toplam kaybını (dolar olarak ifade edilir) ifade ediyor.

Bu gösterge için mutlak sayılarda, yedi günlük basit hareketli ortalamanın (7D SMA) dün tarihin ikinci en yüksek seviyesine ulaştığını görüyoruz. Bitcoin’in birkaç gün içinde 59.000 dolar seviyesinden 30.000 dolara düştüğü Mayıs 2021 çöküşünde ise bu rakam aşılmıştı.

Mevcut düşüş o kadar dik olmasa da  (40.000 dolardan 26.700 dolara) gerçekleşen zararın miktarı karşılaştırılabilir.

Göstergeler Ne Diyor?

Gerçekleşen zararın uzun vadeli bir tablosunda, on-chain verilerin yaklaşan bir ayı piyasası dip seviyesi sinyali verdiğine dair başka bir argüman görülebilir. Dün bir tweet’te, on-chain analist “therationalroot”, piyasa değerine göre gerçekleşen zarar ve kâr grafiğini yayınladı.

Analist bunun etrafında gerçekleşen zarar, Bitcoin fiyatındaki önceki en düşük seviyelerde zirve yaptığını ifade etti. Devam eden kapitülasyonun, Aralık 2018’deki ayı piyasasının sonundan, Mart 2020’deki COVID-19 çöküşünden ve yukarıda bahsedilen Mayıs 2021 düşüşünden itibaren yatırımcı davranışıyla karşılaştırılabilir olduğu görülüyor.

Ancak analist, bugünün makro ekonomik durumunun farklı olduğunu ve düşüşlerin devam etme tehlikesi olduğunu vurguluyor. Bu nedenle, şu soruyu sorarak sonuca varıyor: “Bitcoin yatırımcıları bu zaman testine dayanacak mı?”Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum İçin Vitalik Buterin Tarih Verdi!

Sonraki Haber

Avalanche Kurucusundan Önemli Terra Yorumu!

İlgili Haberler